• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34158

  مدیر بخش مخطوطات و نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی از اتمام فهرست‌نویسی مجموعه چاپ‌ سنگی اهدایی از سوی مقام معظم رهبری به این کتابخانه و رونمایی آن در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

  به گزارش پارس محمدرضا فاضل هاشمی، مدیر بخش مخطوطات و نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی، در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از آغاز فهرست نویسی مجموعه چاپ سنگی اهدایی از سوی مقام معظم رهبری به گنجینه این آستان خبر داد و گفت: مقام معظم رهبری علاوه بر اهدای ۱۴ هزار منبع ارزشمند نسخ خطی، ۲ هزار اثر ارزشمند چاپ سنگی نیز به مجموعه کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا کرده اند که کار فهرست نویسی این تعداد آثار در مراحل نهایی است.

  وی با بیان اینکه تا کنون آثار چاپ سنگی اهدا شده از سوی معظم ٌ له فهرست نویسی نشده بودند، ادامه داد: در فهرست نویسی این مجموعه علاوه بر نگارش تاریخ انتشار، به مکان، چاپخانه، موضوع کتاب، نوع کاغذ و… نیز توجه شده است تا برای پژوهشگران در حوزه های مختلف قابل استفاده باشد. بسیاری از منابع چاپ سنگی موجود در این مجموعه قرآن و یا جزوه های قرآنی هستند که در سال های مختلف بعد از دوره قاجار تا کنون به طبع رسیده اند.

  این کارشناس نسخ خطی در کتابخانه آستان قدس رضوی با بیان اینکه فهرست نویسی مجموعه کتاب های چاپ سنگی اهدایی مقام معظم رهبری تا نمایشگاه کتاب منتشر و احتمالاً در همان نمایشگاه رونمایی خواهد شد، به تاریخچه کتاب های چاپ سنگی در ایران اشاره و عنوان کرد: لیتوگرافی یا چاپ سنگی نوعی چاپ بوده که به جای حروف یا ابزارهای کنده کاری بر لوحه های فلزی، از سنگ مرمر استفاده می شده و بر اساس خاصیت مخلوط نشدن و دفع متقابل آب و روغن صورت می گرفته است. چاپ سنگی برای نخستین بار توسط میرزا صالح بن حاج باقرخان شیرازی معروف به میرزا صالح تبریزی در تبریز به راه افتاد. ماشین مورد نیاز برای این کار در ابتدا از کشورهای غربی مانند روسیه وارد ایران شد و بیشتر مورد استفاده در چاپ قرآن و جزوه های قرآنی قرار گرفت.

  مجموعه کتاب های چاپ سنگی اهدایی مقام معظم رهبری به آستان قدس رضوی در یک مجموعه فهرست نویسی شده و همراه با ۱۵ جلد فهارس نسخ خطی اهدایی از سوی ایشان بعد از انتشار در نمایشگاه کتاب رونمایی خواهد شد.

  آستان قدس رضوی ایران روسیه قرآن کشورهای غربی مقام معظم رهبری نسخ خطی نمایشگاه کتاب چاپ سنگی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها