به گزارش پارس به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، مسعود علویان صدر هنگام ترک استان آذربایجان شرقی، به خبرنگاران گفت: رسیدن به توسعه ی پایدار در گردشگری فقط از طریق همکاری و مشارکت فعال مردم و مسوولان تمام نهادها اتفاق می افتد.

وی با تقدیر از اقدامات شایسته ی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برای آماده سازی این استان برای استقبال از گردشگران نوروزی، ادامه داد: برای تحقق توسعه ی پایدار در صنعت گردشگری باید فرهنگ سازی های لازم انجام شود. چنین کاری در کشورهای توسعه یافته سال هاست رخ داده است. در ایران نیز باید مانند برخی کشورهای توسعه یافته، مردم به صورت خودجوش، رایگان و فعال در بهبود وضعیت صنعت گردشگری کمک کنند.

معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر این که در ایران خیران بسیاری هستند که لازم است در حوزه ی گردشگری بیشتر پای کار بیایند اظهار کرد: آذربایجان شرقی در جذب کمک های خیران برای مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی بسیار موفق و الگو بوده است و برای رونق بخشی بیش از پیش صنعت گردشگری نیازمند همت و عزم راسخ تمام مردم، بویژه خیران هستیم.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز این استان را در به کارگیری خیران فعال در حوزه ی میراث فرهنگی پیش رو دانست.

تراب محمدی گفت: تأمین هزینه های مرمت مقبره ی شیخ محمود شبستری، اهدای اموال شاخص به موزه ها و کمک به بازسازی و مرمت مساجد و بناهای تاریخی در استان از جمله این اقدامات به شمار می رود. اهدای پنج سکه ی هخامنشی در اسفندماه سال گذشته، به عنوان اولین سکه های ضرب شده در ایران به موزه ی آذربایجان، آخرین اقدام ارزشمند یک خیر در این استان بود. خیران این حوزه، میراثی ماندگار را برای کشور و استان آذربایجان شرقی به جای می گذارند.

او با اشاره به تجلیلی که سالانه اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی از خیران این حوزه در استان انجام می دهد، افزود: امیدوارم خیران با درک نیازهای جامعه بیش از پیش در راستای کمک به تقویت صنعت گردشگری کشور وارد عمل شوند.