• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33854

  به گفته علی‌اصغر امیرنیا در سال ۹۱ برنامه‌هایی در اقتصاد هنرهای تجسمی طراحی و دنبال شد که یکی از نتایج آن رونق چرخه اقتصاد هنر کشورمان در آینده خواهد بود.

  به گزارش پارس علی اصغر امیرنیا، سرپرست امور تجسمی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سال ۹۱ با وجود مسایلی که درباره کمبود اعتبار وجود داشت اما فعالیت در هنرهای تجسمی به قوت ادامه داشت. در حوزه ساماندهی امور، شورای نظارت بر نصب مجسمه ها و یادمان ها و شورای نظارت بر علایم و نشانه ها تقویت شد و با همکاری نهادها و دستگاه ها این شوراها فعال تر شدند.

  وی افزود: برنامه های مرکز هنرهای تجسمی مانند برگزاری دوسالانه ها و جشنواره ها نیز انجام شد. دومین دوسالانه خوشنویسی، دوازدهمین دوسالانه عکس، اکسپو هنرهای تجسمی در تهران و استان ها، نوزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان، پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر برگزار شدند و روزهای پایانی سال ۹۱ هم دومین جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان را شاهد بودیم.

  این مدیر هنری افزود: نمایشگاه هایی نیز در موزه هنرهای معاصر تهران و مراکز دیگر برگزار شد. البته نیازهای حوزه تجسمی با توجه به تعداد هنرمندان فراوان این حوزه بسیار است.

  وی ادامه داد: احیای شوراهای نظارت بر علایم و نشانه ها و نظارت بر نصب مجسمه ها و یادمان ها در سطح شهرها موجب هماهنگی و ساماندهی مجسمه ها و یادمان ها در کشور می شود که از اهداف مرکز تجسمی و نیازهای جامعه است. برنامه هایی در حوزه اقتصاد هنر طراحی و دنبال شد که نتایج آن در آینده مشخص می شود و می تواند کمکی برای چرخه اقتصاد هنر باشد. به منظور حمایت از هنرمندان خلاق، آیین نامه کانون نخبگان هنرهای تجسمی در حال نهایی شدن است که با تصویب آن زمینه های حمایتی از نخبگان هنرهای تجسمی فراهم می شود.

  امیرنیا با ذکر این جمله که در حوزه تقویت و رونق فعالیت های تجسمی نیز در تهران و استان ها توسط بخش دولتی و خصوصی موفقیت هایی حاصل شده است، گفت: اهدافی مانند حضور جدی تر هنر ایران در عرصه بین المللی، تقویت حوزه پژوهش در هنرهای تجسمی، ایجاد حرکت بنیادی در اقتصاد هنر که هنرمندان سراسر کشور از آن بهره مند شوند، از اهدافی است که نیاز به اعتبار و برنامه ریزی دارد و ضرورت دارد که کارشناسان و هنرمندان مشارکت کنند.

  سرپرست امور تجسمی ارشاد در پاسخ به اینکه چه نمره ای به فعالیت های خود می دهید؟ اذعان کرد: دادن امتیاز به هر شخص یا عملکرد، نیاز به بررسی جامع و همه جانبه با درنظر گرفتن محدودیت ها و امکانات دارد. قضاوت و نمره دادن هم باید از طرف مخاطبان باشد که فعالیت ها و برنامه های مرکز هنرهای تجسمی را به طور دقیق و کامل رصد می کنند.

  امیرنیا در پاسخ به سوالی در مورد تحقق و نیل به شعار سال ۹۱ در حوزه مدیریتش گفت: از وظایف و سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تبع آن مرکز هنرهای تجسمی، حمایت از فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی است و در برنامه ریزی ها و فعالیت ها این موضوع به طور جدی دنبال می شود. بنابراین حمایت از هنری که بومی و ملی است و هم از مضامین و مفاهیم ملی و دینی است و هم آثاری که توسط هنرمندان کشورمان تولید می شود، دغدغه مرکز هنرهای تجسمی است و سعی می شود در برنامه ریزی ها این امر اولویت داشته باشد. به عنوان مثال جشنواره هنرهای تجسمی فجر که همه رشته ها را در برمی گیرد و رشته های هنری ایرانی مانند خوشنویسی و نگارگری و سفال نیز در آن حضور دارد، موضوعاتی را دربرمی گیرد که با فرهنگ و روحیه ایرانی اسلامی سازگار و هماهنگ باشد.

  آیین نامه اقتصاد ایران جشنواره بین المللی کودک و نوجوان مجسمه نخبگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرهای تجسمی هنرهای معاصر
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها