هنر در بهمن‌ماه ۹۱

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 33847

  بهمن‌ سال ۹۱ همچون همیشه رنگ و بوی جشنواره‌های فیلم، تئاتر، موسیقی و تجسمی فجر و جشنواره تولیدات تلویزیونی" جام جم" را داشت که البته حواشی این رویدادها نسبت به سال‌های قبل پررنگ‌تر بود.

  به گزارش پارس  همواره با فرا رسیدن ماه بهمن حال و هوای برگزاری جشنواره های متعدد هنری خانواده و اهالی هنر را تحت تأثیر خود قرار می دهد. هنرمندان عرصه های سینما، تئاتر، موسیقی و تجسمی فجر خود را برای حضور و شرکت در این رویدادهای مهم هنری در داخل کشور آماده می کنند. همانگونه که هر سال انتظار آن می رود که حاشیه های متعددی در برگزاری این رویدادهای هنری وجود داشته باشد، بهمن ماه سال ۹۱ هم از این حاشیه ها بی نصیب نماند.

  در عرصه سینما حاشیه ها پیش از برگزاری سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر آغاز شده بود و برخی از این حواشی ربطی به جشنواره نداشتند. به عنوان مثال تشکیل کمیته نظارت و بازرسی سینما و تشکیل اولین پرونده توسط این کمیته علیه یک مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چند سینماگر که باعث نمایش فیلم در سینما آزادی شده بودند، یکی از این حواشی بود.

  دستور به تعلیق درآمدن پرونده مالیاتی سینماگران به مدت ۶ ماه از سوی رئیس جمهور، تشکیل جلسه اضطراری رییس های سه صنف پخش کنندگان، تهیه کنندگان و سینماداران و نماینده وزارت ارشاد برای صدور حواله اکران سینما آزادی تنها تا ۱۵ اسفندماه ۹۱، استعفای پرویز شیخ طادی از کمیته ساماندهی صنوف سینمایی به دلیل عدم پایبندی وزارت ارشاد به تعهداتش و نشست نقد و بررسی فیلم" پذیرایی ساده" مانی حقیقی با حضور کارگردان و مسعود فراستی منتقد سینما در لانه جاسوسی و سخنانی که در آن نشست زده شد از دیگر حاشیه های سینمای ایران در ابتدای بهمن ماه سال گذشته بودند.

  سینمای ایران در ابتدای یازدهمین ماه سال ۹۱ امید بهکار کارگردان و تدوینگر جوان و همچنین مسعود بهنام صدابردار و صداگذار پیشکسوت خود را از دست داد.

  اما با شروع سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر و کنار گذاشتن چند فیلم از کارگردان های جوان سینما حاشیه ها رنگ و بویی جشنواره ای به خود گرفت. واکنش ها به حذف برخی چهره های جوان کارگردانی سینما کار را به جایی رساند که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وساطت کرد تا مشکل به وجود آمده حل شود. اما در نهایت دبیر و دبیرخانه جشنواره با حضور برخی از این کارگردان ها و آثارشان در جشنواره موافقت کرد.

  برج میلاد هم که طی سال های اخیر میزبان سینمای رسانه ها بود سال ۹۱ به عنوان کاخ جشنواره به فعالیت خود در جشنواره فیلم فجر ادامه داد که این فعالیت پر از حاشیه بود. سالن رسانه ها بیشتر از آنکه میزبان اهالی رسانه و منتقدان باشد پذیرای خانواده ها و کودکان و نوزادانی بود که با کارت هایی که برای شان صادر شده بود صندلی های سینمای رسانه را به خود اختصاص داده بودند. همین امر باعث شد در زمان نمایش برخی فیلم ها خبرنگاران از روی سن سالن سینمای همایش های برج میلاد تماشاگر فیلم ها باشند.

  حواشی در برج میلاد تنها به سالن سینما ختم نشد و نشست های پرسش و پاسخ آثار شرکت کننده در جشنواره نیز شاهد اتفاقاتی عجیب نظیر قهر کردن مجری برگزاری نشست ها، درگیری های لفظی برخی از عوامل و دست اندرکاران فیلم ها و… بود. در پایان جشنواره نیز جایزه آرای مردمی و همچنین جوایز اختصاص پیدا کرده به پروژه های میلیاردی سینما و همچنین بیانیه هیأت داوران در مخالفت با حوزه هنری باعث بروز حواشی متعدد دیگری برای سینمای ایران در بهمن ماه سال ۹۱ بود.

  صهیونیستی دانستن سینما توسط فرج الله سلحشور و دعوت بهروز شعیبی کارگردان فیلم تحسین شده" دهلیز" به مهربانی کردن به سینما و همچنین انتقاد فرزند زنده یاد رسول ملاقلی پور به جایزه های اختصاص پیدا کرده جشنواره فیلم فجر به فیلم" استرداد" اتفاقات دیگری بودند که طی برگزاری مراسم اختتامیه دومین جایزه گفتمان سینمای انقلاب در بهمن ماه سال گذشته رخ دادند.

  عرصه تئاتر نیز که همیشه در بهمن ماه هر سال شاهد برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر است شاهد برگزاری سی و یکمین جشنواره بود. این جشنواره نیز که با حواشی زیادی نظیر کم بودن بودجه و جوان گرایی بیش از حد و میزبانی نکردن تالار مولوی از آثار جشنواره همراه بود تا به روزهای پایانی نزدیک شود شاهد بروز اتفاقات دیگری نیز بود. یکی از مهمترین اتفاقاتی که در پایان این جشنواره رخ داد حضور محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی در مراسم اختتامیه جشنواره سی و یکم تئاتر فجر بود.

  حضور رئیس جمهور و یار دیرینه اش در این مراسم باعث شد تا برای اولین بار مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر ساعت ۱۰ صبح در تالار وحدت برگزار شود. احمدی نژاد و مشایی در این مراسم از چند چهره در نظر گرفته شده توسط دبیرخانه جشنواره تجلیل کردند که البته برخی از این چهره ها در مراسم حضور نداشتند.

  انتخاب اسماعیل عالی زاد به عنوان دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با وجود کمترین تجربه تخصصی در عرصه تئاتر و مدیریت آن، انتشار خبر اولین حضور نیکی کریمی در تئاتر با نمایش" شام با دوستان" به کارگردانی آیدا کیخایی و همچنین نشست رسانه ای نمایش" قحطی نور" به کارگردانی امین حیایی و گفتن جمله معروف" من بازیگرم و به سیاست کاری ندارم" از سوی او حواشی دیگر عرصه تئاتر در بهمن ماه سال ۹۱ بودند.

  موسیقی ایران در دومین ماه زمستان سال گذشته همایون خرم یکی از هنرمندان تأثیرگذار خود را از دست داد. همچنین محمدرضا گرگین دیگر هنرمند این عرصه بود که در بهمن ماه ۹۱ دار فانی را وداع گفت. اما بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر حواشی زیادی نداشت و وزیر ارشاد نیز در جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره از افتتاح ۸ تالار مختص اجرای موسیقی در سراسر کشور در آینده ای نزدیک خبر داد. شاید انتشار خبر پلمپ یک استودیوی غیر مجاز ضبط صدا و موسیقی در شرق تهران یکی از حواشی قابل توجه عرصه موسیقی در یازدهمین ماه سال ۹۱ بود.

  عرصه صدا و سیما نیز در بهمن ماه سال گذشته شاهد برگزاری جشنواره تولیدات تلویزیونی" جام جم" بود. در این مراسم رئیس سازمان صدا و سیما از جمع شدن سیستم آنالوگ و دیجیتالی شدن پخش و گیرنده ها تا بهار سال ۹۲ خبر داد. وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به مجموعه" پایتخت" ساخته سیروس مقدم عنوان کرد که با دیدن بعضی از قسمت های این مجموعه تلویزیونی می خندیده است.

  هنرهای تجسمی نیز در بهمن ماه سال گذشته در حالی به استقبال پنجمین جشنواره هنرهای تجسمی رفت که مؤسسه فرهنگی هنری صبا که از مهمترین مکان های این عرصه هنری میزبان آثار جشنواره نبود. مدیر مؤسسه دیر اقدام کردن مدیران جشنواره را به عنوان دلیل این اتفاق بیان کرد و مدیران جشنواره بدقولی مدیریت مؤسسه را مطرح کردند. اما هیچ کدام این بحث ها باعث نشد تا مؤسسه فرهنگی هنری صبا میزبان جشنواره هنرهای تجسمی فجر باشد.

  از دیگر حواشی هنرهای تجسمی در بهمن ماه ۹۱ استعفای محمود شالویی مدیر مستعفی هنرهای تجسمی معاونت هنری از اداره کل ارشاد اصفهان بود. شالویی که بعد از استعفا از تهران به اصفهان رفته بود با استعفا از اصفهان به تهران بازگشت.

  اکران سینما ایران تئاتر جام جم فرهنگی هنری کودکان مشایی موسیقی نیکی کریمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها