• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33773

  معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام گفت: هدف عیدی القاء میزان ارزشمندی و مهر ما به اطرافیان است، لذا نباید به این سنت نیک، نگاه مادی داشت.

  به گزارش پارس صادق اکبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، منطقه ایلام اظهار کرد: عیدی دادن هر چند وظیفه و رسمی واجب نیست اما نشانه مهرورزی بزرگترها به کوچکترهاست و از عهد باستان به جا مانده است و دارای خاستگاه فرهنگی است.

  وی با بیان این که رسم زیبای عیدی دادن بزرگترها به کوچکترها، در اعیاد دینی و ملی بویژه عید نوروز مظروف تربیتی مغتم است که باید بخوبی از آن استفاده کرد، افزود: می توان با استفاده از جذابیت این امر در نزد کودکان به شیوه ای غیرمستقیم این روش تربیتی هدفمند را پیاده کرد و گام اول در این خصوص تغییر نگرش اجتماعی به عیدی از یک هدیه مادی به هدیه ای معنوی است و برای ارتقاء فرهنگ لایه های بنیادین جامعه که کودکان و نوجوانان باشند، سود جست.

  این پژوهشگر مسائل اجتماعی معتقد است: اهداء عیدی مهارت ظریف و ارزشمندی است که آحاد جامعه باید فراگیرند و باید دانست که هدف عیدی القاء میزان ارزشمندی و مهر ما به اطرافیان است و ارزش عیدی و هدیه را قیمت آن تعیین نمی کند و حتی در صورت تمکن مالی افراد، مبالغ عیدی می بایست منطقی و معقول باشد نه بهانه ای برای فخر فروشی مالی، زیرا به یقین مبلغ عیدی مهم نیست و دادن عیدی در مبالغ زیاد، امر صحیحی به نظر نمی رسد.

  این کارشناس مسایل تربیتی کودکان دلیل ناصحیح بودن مبالغ زیاد عیدی را این گونه تبیین کرد: میزان درآمد و توانایی مالی خانواده ها در یک مجموعه خویشاوندی یکسان نیست و ممکن است در یک رقابت عقیم، منجر به کدورت های پنهان و مزمن بین خانواده ها و حتی قطع ارتباطات خویشاوندی گردد.

  معاون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام با بیان این که کودکان با برداشت ارزش گذارانه ای که بزرگترها از مفهوم پول دارند بیگانه اند، تصریح کرد: این نوع نگرش کودکان، فرصتی مناسب است تا بزرگترها هدایای غیرنقدی را جایگزین پول کنند، که اتفاقا با خلق و خوی کودکان سازگار است، بویژه زمانی که متناسب با سن و علاقه آنان انتخاب گردد سبب خوشنودی آنها می شود، و تاثیرات مثبت مانایی را در روح و روان آنان بجا خواهد گذاشت.

  اکبری ادامه داد: هدیه لزوما نباید گران قیمت باشد و میزان بها و ارزشمندی آن اهتمامی است که هدیه دهنده در انتخاب و خرید هدیه با صرف وقت و هزینه پنهان از هدیه گیرنده بکار گرفته است که این ویژگی تقدیم هدایا، در ارتباطات دوستانه اجتماعی با هیچ معیار مادی قابل محاسبه نیست.

  این پژوهشگر با بیان این که عیدی دادن در قالب پول گزینه مناسبی برای شادباش عید نیست و بزرگترها در دادن عیدی، سن، علائق و ذائقه کودکان هدیه گیرنده را مد نظر داشته باشند و به جلب نظر و برداشت والدین، توجه نکنند، تاکید کرد: در این امر مهم بچه ها هستند و باید بدنبال جلب نظر آنان و مهرورزی به آنان و آموزش ارزش والای هدیه دادن به آنها بود.

  این صاحب نظر در مسایل تربیتی کودکان ادامه داد: آن گونه که مطالعات نشان می دهد عیدی نیاکان ما در عهد باستان در ایام نوروز هدیه های غیرنقدی بوده است، هرچند احتمال می رود این شیوه اهداء در عهد باستان معلول محاسبات روان شناختی نبوده باشد اما امری پسندیده است و اگر شیوه عیدی دادن به شکل هدیه باشد کودکان و نوجوانان این اختیار را خواهند یافت که با پول توجیبی خود برای دوستان خویش در این ایام هدیه ای تهیه کنند و یا از هدایای دریافتی مازاد خود به یکدیگر تقدیم کنند که این رفتار در تحکیم شخصیت، احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس آنان اثرات مثبت و مانایی را بر جای خواهد گذاشت.

  وی ادامه داد: پول به عنوان عیدی و هدیه نوروزی خرج می شود، هر چند این اظهار نباید نافی جایگاه اعتبار و قدرت پول تلقی شود اما با توجه به شناختی که از رفتار کودکان هست هدایای کاربردی و متناسب با سن و ذائقه کودکان مانند اسباب بازی، لوازم نقاشی، نوشت افزارهای جذاب، کتاب های داستانی مصور و مانند اینها خاطره انگیز و ماندگار است، بویژه آن که کودکان بخاطر علاقمندی به این گونه هدایا، در حفظ و نگهداری آنها کوشا هستند.

  این کارشناس مسایل تربیتی تصریح کرد: بچه ها فارغ ازمحاسبات مادی بزرگترها، فقط عیدی گرفتن را دوست دارند و هدیه های غیرنقدی با توجه به یافته های روان شناسی از عوالم کودکان آنان را بیشتر هیجان زده و خوشحال می کند.

  معاون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادامه داد: کودکان ارزش وجوه نقدی را به گونه بزرگترها در نمی یابند، چرا که حل مشکلات مالی آنان به صورت غیرمستقیم و از طریق والدین صورت می گیرد، عیدی دادن به کودکان در ایام نوروز تنها اظهار مهرورزی ما به کودکان است تا بگوییم چقدر دوستشان داریم، رسم زیبای عیدی دادن نباید از نگاه مادی نگریسته شود و اگر در شرایطی خاص کودکانی طالب دریافت پول و اسکناس بجای هدایای کادویی شدند می توان آن را به موازات اضافه کرد.

  وی شرط این کار را چنین دانست که هدیه نقدی به مقدار کمی باشد و در فرع قرار گیرد و ادامه داد: باید نظر کودکان را بیشتر به هدایای غیرنقدی معطوف کرد و این ناگزیری تنها به دلیل عدم دلزدگی بچه ها از عید است.

  اکبری در پایان تاکید کرد: آیین ها و اعیاد رسمی ما ریشه در آرمان های معنوی دارد و مسایل مادی نباید بر وجهه معنوی آنها غلبه کند.

  اعتماد به نفس جامعه دانشجویان ایران درآمد عیدی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کودکان کودکان و نوجوانان معاون والدین
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها