• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33671

  لوکیشن اصلی فیلم «محمد (ص) » مجید مجیدی در حوالی شهر قم است که ۱۰۰ هکتار مساحت دارد و به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ساخت شهرک سینمایی مدینه و مکه در آن، گام‌های بزرگی جهت ساخت فیلم‌هایی با موضوع پیامبر (ص) برداشته خواهد شد.

  به گزارش پارس به نقل از خبرگزاری فارس، ساخت فیلم از زندگی انبیاء همیشه و در همه زمان ها جذاب است. به طوری که از زمان اختراع صنعت سینما تاکنون، ۲۰۰ فیلم با موضوع زندگی حضرت عیسی (ع) ، ۱۲۰ فیلم با موضوع حضرت موسی (ع) و ۸۰ فیلم درباره دیگر پیامبران ساخته شده است، اما در این میان سهم پیامبر مهربانی ها، حضرت محمد مصطفی (ص) فقط و فقط، یک فیلم شاخص است و آن هم « محمد رسول الله» است.

  شاید همین موضوع مهم ترین انگیزه ساخت فیلم « محمد» توسط مجید مجیدی کارگردان نام آشنای ایرانی باشد. او درباره فیلم مشهور مصطفی عقاد می گوید: در « محمد رسول الله» بیشتر به جنبه های جنگی پرداخته شده و حتی وجوه معرفتی این جنگ ها هم خوب بررسی نشده است، در حالی که پیامبر در همین جنگ ها به مسلمانان تاکید می کردند که نباید حتی به درخت ها آسیبی وارد شود ضمن اینکه این جنگ ها بیشتر دفاع بوده نه تهاجمی.

  مجیدی ۶ سال پیش، بنای ساخت فیلم محمد (ص) را گذاشت. پس از نگارش فیلم نامه ای در ۲۰۰ سکانس به کمک کامبوزیا پرتوی و با همکاری حمید امجد، مراحل پیش تولید انجام شد و فیلم در خرداد ۱۳۹۰ پروانه ساخت گرفت.

  سرانجام آبان همان سال مجیدی از ساخت فیلمی خبر داد که وقتی به پایان برسد، نام ایران و ایرانی را تا مدت ها بر سر زبان ها خواهد انداخت. « محمد (ص) » عنوان آخرین اثر کارگردان رنگ خداست که قرار است به سینما رنگ و بویی خدایی بدهد. ساخت این فیلم، بدون حاشیه و در سکوت کامل خبری آغاز شد و تا امروز کمتر گزارشی از مراحل ساخت آن به بیرون درز کرده است، تا جایی که خبر بازدید رهبر انقلاب هم از لوکیشن این فیلم در آبان امسال توسط روابط عمومی فیلم محمد منتشر نشد.

  لوکیشن اصلی فیلم « محمد» شهرک سینمایی نور در حوالی شهر قم است که ۱۰۰ هکتار مساحت دارد و به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ساخت شهرک سینمایی مدینه و مکه، گام های بزرگی جهت ساخت فیلم هایی با موضوع پیامبر (ص) برداشته شده است.

  این فیلم در کرمان و عسلویه هم جلوی دوربین رفته است و در آخرین گام و پس از عدم موافقت هندی ها، این فیلم در یکی از کشورهای آفریقایی جلوی دوربین می رود. مجیدی در این باره می گوید: ۹۹ درصد این فیلم در ایران فیلمبرداری شده است. ما فقط یک صحنه را می خواهیم خارج از ایران بسازیم، زیرا نیاز به تعداد زیادی فیل دارد که در واقع بیان ماجرای لشکرکشی ابرهه به مکه و حمله پرندگان به سپاه اوست.

  فیلم محمد از محاصره مسلمانان در شعب ابی طالب آغاز می شود و به پیش از تولد پیامبر اسلام باز می گردد. در این فیلم مخاطب شاهد وقایعی است که پیش از تولد پیامبر اسلام تا ۱۲ سالگی ایشان را در بر می گیرد. صحنه های وفات مادر رسول اکرم در روستای ابواء و صحنه های مربوط به دوران شیرخوارگی و خردسالی پیامبر در روستای سعدیه هم از دیگر بخش های فیلم است. فیلم محمد با اولین سفر پیامبر به شام و رسیدن به صومعه بحیرا به پایان می رسد. « بحیرا» راهبی مسیحی است که درباره ظهور آخرین پیامبر به ابوطالب بشارت می دهد.

  از جمله چهره های سرشناسی که جزو عوامل فنی پروژه محمد (ص) هستند می توان به ویتوریو استورارو (Vittorio Storaro) فیلمبردار نامدار ایتالیایی اشاره کرد که تاکنون سه بار موفق به کسب جایزه اسکار شده است.

  علیرضا شجاع نوری در نقش « عبدالمطلب» پدربزرگ پیامبر (ص) ، مهدی پاکدل در نقش « ابوطالب» عموی پیامبر (ص) ، پانته آ مهدی نیا در نقش « فاطمه بنت اسد» همسر ابوطالب، مینا ساداتی در نقش آمنه مادر پیامبر (ص) ، ساره بیات در نقش « حلیمه» دایه پیامبر (ص) و محسن تنابنده در نقش « ساموئل» تاجر یهودی، از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

  بر اساس شنیده ها، این پروژه فاخر که پرهزینه ترین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفته و از کنار آن سریالی هم ساخته خواهد شد، قرار است علاوه بر زبان فارسی به سه زبان عربی، انگلیسی و اردو به صورت همزمان در ایران و کشورهای مسلمان اکران شود. مجیدی چندی قبل در بیانیه ای در پاسخ به فیلم موهن مستهجن آمریکایی نوشت: « چشم به راه باشید بزودی از پس همه این لجن پراکنی ها، چهره زیبای خورشیدی او رخ خواهد نمود و روسیاهی به شما سیاه دلان خواهد ماند. » ما هم امیدواریم این مهم در سال ۹۲ به وقع بپیوندد.

  قطعاً ساخت فیلم های جذاب از زندگی حضرات معصومین و ادامه این روند می تواند به جهانی شدن سینمای ایران کمک کند و از هر جهت موجبات رونق هنر هفتم کشورمان را پدید آورد.

  ایران پرندگان جنگ روابط عمومی ساخت فیلم شاخص قم مجید مجیدی مسلمانان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها