• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33448

  به امنیت و آرامش شما هموطنان عزیز در سفرهای نوروزی امسال می اندیشیم

  هشدارهای نوروزی

  به گزارش پارس ، معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا اعلام داشت:

  به امنیت و آرامش شما هموطنان عزیز در سفرهای نوروزی امسال می اندیشیم

  در واپسین روزهای سال ۹۱ سراغ معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا رفتیم تا با او در مورد نوروز، تعطیلات، بهار و سرسبزی و خرمی و حلول سال جدید صحبت کنیم. اما سرهنگ چمنی به اقتضای دغدغه های شغلی اش در این ایام بلافاصله تاکید کرد که بعضی از هموطنان عزیز این ایام خوش را با بی توجهی به توصیه های پلیسی برای خود و اطرافیان شان تلخ نکنند. وی چند بار از ما خواست این نکته را بارها یادآوری نمائیم.

  Ÿ جناب سرهنگ! به مسافرت نوروزی می روید؟

  ما سربازیم و منتظر سلسله مراتب و ماموریت هایی که برای این ایام به عهده خواهیم داشت. قطعاً برای خانواده برنامه ریزی خواهیم کرد و با همسایگان مان نیز صحبت خواهیم کرد.

  Ÿ چرا همسایه ها؟

  خب، ببینید توسعه ناموزون شهری و زندگی در آن برخی عادت های قشنگ را از میان ما دزدیده است. قدیم ها هنگامی که کسی در محله به سفر می رفت، همسایه ها خبردار بودند و یکی از آنها مرتب به خانه شان سر می زد. ما هم در محل زندگی خودمان چنین رابطه ای داریم و قطعاً همه با هم به مسافرت نخواهیم رفت.

  Ÿ فکر می کنید این اقدام برای مبارزه با سرقت منازل موثر است؟

  قطعاً، ما باید به دنبال رواج فرهنگ « همسایه بانی» باشیم و معتقدیم ایجاد این فرهنگ که در سنت های زیبای ایرانی ریشه دارد، در مهار سرقت منازل نیز موثر خواهد بود.

  Ÿ بیشترین جرایم در تعطیلات نوروزی چیست؟

  بعد از سرقت منازل و خودرو عمده ترین جرائم در حوزه های جعل و کلاهبرداری، کیف قاپی، نزاع، بعضاً جرائم جنایی و حوادث مرتبط با آتش بازی های پایان سال رخ می دهد. هموطنان عزیز به ویژه در این ایام که خانواده را همراه خود دارند، صبر و تحمل بیشتری از خود نشان دهند. مهمترین توصیه ما این است که از حمل چاقوی نامتعارف و وسایل مشابه هنگام سفر و در این ایام پرهیز نمائید تا خدای ناکرده مجبور نشوند ناخواسته از آن استفاده کنند.

  و دیگر اینکه حتماً به موارد ایمنی هنگام پارک خودروهای مجاور اقامتگاه یا اماکن زیارتی تفریحی توجه و از گذاشتن وسایل و اثاثیه در خودرو که موجب تحریک سارقان می شود، خودداری نمایند. اگر وسیله شخصی ندارند، حتماً طوری برنامه ریزی نمایند که با وسایل نقلیه عمومی به مسافرت بروند. حتی هنگام تعطیلات و سفرهای درون شهری نیز به این توصیه عمل نمایند.

  Ÿ برای خانه تکانی های ایام نوروز چه توصیه هایی دارید؟

  خانواده های محترم هنگام استفاده از کارگران خدماتی در منزل، کارگرانی را استخدام کنند که نسبت به آنها شناخت کافی داشته باشند، برای ساکنان محل کار کرده باشد و کارگر می بایست از شرکت های معتبر معرفی شده باشد. خانواده های محترم توجه داشته باشند که در زمان حضور کارگران در منزل از در اختیار گذاشتن کلیدهای منزل به آنها و نیز در دسترس قرار دادن وسایل و اشیاء قیمتی جداً خودداری نمایند. در ضمن محل نگهداری اشیاء قیمتی باید در جایی باشد که کارگران در حین نظافت منزل متوجه محل آنها نشوند.

  خانواده های محترم از بیان نکات و مسائل ریز زندگی خود در نزد کارگران جداً خودداری کنند زیرا افشاء این مسائل موجب می شود تا کارگر از آن به عنوان حربه ای در نزد بقیه افراد خانواده استفاده کند. در طول زمان حضور کارگران در منزل ساکنان خانه شخصاً حضور داشته و بر کار کردن آنها نظارت نمایند. گاهی اوقات سارقان در پوشش کارگران خدماتی وارد منازل شده و از محل نگهداری اشیاء قیمتی مطلع شده و در یک فرصت مناسب اقدام به سرقت می نمایند.

  Ÿ در هنگام مسافرت و تخلیه منازل چی؟

  از دادن کلید به کارگرانی که جهت تعمیر مراجعه می کنند خودداری کنند. طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را به بانک ها یا افراد مورد اطمینان بسپارند. استفاده از تایمر جهت روشنایی در شب استفاده نمایند. هنگام ترک منزل به خودروهایی که اطراف منزل با سرنشین متوقف شده اند و مشکوک هستند، توجه کنند و حتی الامکان شماره این خودروها را یادداشت نمایند و در هنگام مسافرت نیز حتی الامکان اثاثیه خود را داخل اتومبیل قرار داده و از قرار دادن آنها بر روی باربند اجتناب نمایند. از قراردادن اشیاء قیمتی در داخل خودرو و در معرض دید خودداری نمایند.

  در صورتی که قصد برپایی چادر و اقامت در فضای باز را دارند به نکات زیر توجه نمایند:

  از برپایی چادر به صورت انفرادی و اماکن خلوت خودداری کنند.

  از تخلیه کامل و ترک چادر حتی الامکان خودداری کنند.

  از قرار دادن اشیاء قیمتی و با ارزش که امکان برش چادر و سرقت دارد به هنگام شب در پشت دیوارهای چادر خودداری نمایند.

  چادر مسافرتی خود را حتی الامکان در نزدیکی خودروی خود برپا کنند.

  چنانچه در جاده و یا در سطح شهر (به ویژه بزرگراه ها) افرادی با خودرو یا لباس شخصی و یا حتی عنوان مامور شما را متوقف و عنوان کردند که خودرو شما مسروقه می باشد و یا تخلف کرده اند، به هیچ وجه تسلیم خواسته آنها نشوند مگر اینکه از مامور بودن آنها اطمینان حاصل نمایند.

  از پارک خودرو در نقاط خلوت خودداری نمایند.

  از همراه داشتن وجه نقد قابل توجه، اشیاء قیمتی و باارزش در سفرهای درون شهری و برون شهری خودداری نمایند.

  Ÿ هنگام مسافرت در شهرها و اماکن متبرکه چی؟

  اطفال خود را به زیور آلات گران قیمت مزین نکنند. آدرس و شماره تلفن خود و مرتبطین را به کودکان بسپارند. از قبول مواد غذایی و نوشیدنی از افراد ناشناس خودداری نمایند. وجوهات نقدی خود را یک جا حمل نکنند. وسایل، اشیاء و دارایی های خود را به اطلاع دیگران نرسانند و از به نمایش در آوردن آنها خودداری نمایند. از رها کردن اتومبیل در حالت روشن و یا در حالتی که سوئیچ روی خودرو می باشد حتی برای مدت کوتاه نیز خودداری نمایند. هنگامی که در خیابان و اماکن شلوغ در حال صحبت با تلفن همراه می باشند مراقب افراد ناشناس اطراف خود باشند، چرا که ممکن است افراد سود جو از غفلت شما سوء استفاده نموده و گوشی تلفن همراه آنها را بربایند.

  Ÿ هنگام خرید در مراکز خرید نوروزی چطور؟

  در اماکن پر تردد مراقب تماس بدنی افراد ناشناس با خود باشند. از قبول چک پول از افراد ناشناس خودداری نمایند. از قبول نوشیدنی و مواد غذایی از افراد ناشناس خودداری نمایند. مراقب افرادی که تحت عنوان مامور قصد کنترل چک پول و اشیاء خریداری شده آنها را دارند باشند. در فروشگاه هایی که امکان پرداخت الکترونیکی وجود دارد، از دادن اطلاعات کارت خود به فروشنده خودداری و شخصاً رمز عبور و مبلغ پرداختی را وارد نمایند.

  Ÿ هنگام استفاده از خودروهای مسافربر شخصی چه نقشی را باید ایفا نمایند؟

  هنگام سوار شدن به خودروهای شخصی مسافرکش چهره راننده، سرنشینان و وسایل تزئینی خودرو را به خاطر بسپارند. چنانچه قبل از سوار شدن در صندلی عقب نشسته اید و هنگام سوار شدن یکی از افراد پیاده شده و قصد دارند آنها را در بین خود قرار دهند، از سوار شدن خودداری نمایند. صاحبان خودروهای مسافرکش از سوار کردن افرادی که برای مسیرهای خارج از شهر مبالغ بالایی پیشنهاد می کنند، خودداری کنند.

  به امید سال توام با سعادت و آرامش و آسایش و به دور از هر گونه حادثه تلخ و ناگوار برای هموطنان عزیز میهمانان و مسافران نوروزی.

  منبع: راه زندگی

  امنیت و آرامش پوشش جاده خانواده سفرهای نوروزی شماره تلفن مسافران نوروزی معاون مواد غذایی وسایل نقلیه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها