• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33427

  ماجرای تخصیص ارز دارو که البته هنوز هم ادامه دارد، از نیمه دوم سال ۹۱ کلید خورد. جایی که اظهارات مسئولان وزارت بهداشت و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در تقابل با ادعاهای مسئولان بانک مرکزی و… ، کار را به جایی رساند که رئیس جمهور نیز وارد این بحث شد و البته از عملکرد بانک مرکزی در تخصیص ارز مرجع برای واردات دارو دفاع کرد.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، کمبودهای دارویی به ویژه داروهای بیماران خاص و صعب العلاج که از ابتدای سال ۹۱ مشهود بود، کار را به جایی رساند که در نهایت مسئولان وزارت بهداشت مجبور شدند دست از انکار کمبود دارو بردارند و موضوع عدم تخصیص ارز مرجع برای واردات دارو را عنوان کنند. به دنبال این اظهارات بود که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در دفاع از حقوق بیماران و عملکرد وزیر بهداشت، بانک مرکزی و دولت را مورد انتقاد قرار دادند. اما این اظهارات با واکنش مدیران بانک مرکزی مواجه شد و آنها مدعی شدند که ارز مرجع را برای واردات داروهای خاص به وزارت بهداشت داده اند.

  در چنین اوضاع و احوالی بود که موضوع تخصیص ارز دارو به واردات خودروهای لوکس و گران قیمت به میان آمد. به طوریکه وزیر وقت بهداشت در یک برنامه تلویزیونی به طور تلویحی چنین موضوعی را تایید کرد و خواستار پاسخگویی مسئولان مربوطه در این خصوص شد.

  دکتر مرضیه وحید دستجردی گفت: ما هم چنین اخباری را شنیده ایم و امیدواریم پاسخ داده شود. ما تلاش زیادی برای اختصاص ارز مرجع به شرکتهای واردکننده دارو و مواد اولیه دارویی طی ۶ ماه گذشته انجام داده ایم ولی موفق نشدیم و نمی دانیم این ارز در کجا مصرف شده است.

  به دنبال این اظهارنظر بود که مسئولان بانک مرکزی نیز واکنش نشان دادند و گفتند که ارز مرجع به طور کامل به وزارت بهداشت داده شده است و آنها باید بگویند این ارز را کجا هزینه کرده اند.

  در واقع، این آغاز ماجرای ارز دارو بود که هنوز هم ترکشهای آن ادامه دارد.

  این در حالی بود که رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، وضعیت انبارهای دارویی را نامطلوب ارزیابی کرد و با استناد به گزارشهای سازمان غذا و دارو، اظهارداشت که ذخایر دارویی ناکافی است. اما با گذشت زمان، اختلاف نظرها بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی شدت گرفت و هر کدام از مسئولان مربوطه بر سر حرف خود بوده و معتقد بودند مشکلات به وجود آمده ناشی از عدم همکاری دستگاه مربوطه است. این ماجرا به قدری بالا گرفت که در نهایت رئیس جمهور وارد ماجرای ارز دارو شد.

  بعد از اظهارات احمدی نژاد در یک گفتگوی تلویزیونی که معتقد بود همه ارز مرجع به وزارت بهداشت داده شده است، وزیر وقت بهداشت دوباره حرفهای قبلی خود را تکرار کرد و گفت که این ارز به طور کامل تخصیص داده نشده است. و پایان این تقابل، آن شد که دکتر وحیددستجردی از این وزارتخانه کنار گذاشته شد.

  ویروس وبا پشت مرزهای ایران

  در دومین ماه از فصل پاییز ۱۳۹۱ بود که اخباری مبنی بر ورود بیماری وبا به کشور شنیده شد. اخباری که خیلی زود با واکنش مدیران وزارت بهداشت مواجه شد و آنها ورود هرگونه بیمار مبتلا به وبا به داخل مرزهای ایران را تکذیب کردند.

  دکتر محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در تشریح آخرین وضعیت بیماری وبا در مرزهای شرقی و غربی کشور، گفت: این بیماری از حدود ۳ هفته قبل در مناطقی از عراق مشاهده شده و هیچ ارتباطی به داخل کشور ما ندارد.

  وی گفت: وبا در کردستان عراق و همچنین کرکوک و سلیمانیه عراق مشاهده شده است.

  دکتر محمود سروش مدیر برنامه آنفلوانزا و مراقبت بهداشت مرزی وزارت بهداشت، نیز از اقدامات و برنامه های کنترلی این وزارتخانه در مرزها به منظور جلوگیری از انتقال بیماریهای واگیر به کشور خبر داد و گفت: وزارت بهداشت با ایجاد پایگاههای مراقبت بهداشتی در مرزهای هوایی، دریایی، جاده ای و ریلی و استقرار" افسران سلامت" در این مرزها، بیماریابی فعال و دقیقی انجام می دهد.

  وی افزود: افسران سلامت وظیفه دارند از موارد مشکوک به بیماری نمونه برداری کرده و در صورت لزوم فرد مشکوک به بیماری را به نزدیکترین بیمارستان منتقل کنند و اگر ضرورت داشته باشد نمونه های گرفته شده به مراکز بهداشت منتقل می شوند. محل اقامت این مسافران را شناسایی و به این صورت موارد را مدیریت می کنیم

  سروش، ایمن سازی را از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در مرزها و مبادی ورودی کشور عنوان کرد و افزود: تمامی افراد زیر ۱۵ سال اعم از ایرانی و غیرایرانی هنگام ورود به کشور و در مرزها تحت واکسیناسیون فلج اطفال قرار می گیرند
  مدیر برنامه آنفلوانزا و مراقبت بهداشت مرزی وزارت بهداشت، کمبود نیروی انسانی را یکی از معضلات ایجاد پایگاههای مراقبت بهداشت مرزی عنوان کرد و گفت: البته در حال حاضر پوشش نیروها نسبت به سالهای گذشته به سرعت در حال افزایش است.

   

  احمدی نژاد ارز ایران بانک مرکزی دارو رئیس جمهور سلامت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس واردات وزارت بهداشت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها