به گزارش پارس به نقل از افکارنیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی جهانی اظهار کرد: براساس تعالیم دینی و آموزه های اسلامی ۳ نوع مصرف داریم که شامل مصرف بخیلانه، مصرف مسرفانه و مصرف معتدلانه می باشد که ۲ مصرف بخیلانه و مسرفانه از نظر عقل و اسلام مذموم و مورد نکوهش واقع شده است.

وی افزود: شارع مقدس اسلام، انسان را به مصرف معتدل و میانه روی دعوت و تشویق می کند که طبق فرموده پیامبر (ص) که همواره تاکید داشتند بخورید، بیاشامید، بپوشید و مصرف کنید، اما نه اسراف کنید و نه بخل بورزید، زیرا یکی افراط است و آن دیگری تفریط.

این کارشناس مسایل مذهبی تصریح کرد: خداوند می خواهد آثار نعمتش را در بندگان ببینید و انسان با مصرف بهینه می تواند شکر این نعمت‎ های الهی را به جای بیاورد و از آن ها لذت ببرد.

وی تاکید کرد: طبق فرمایش امام صادق (ع) " انسان بخیل به راحتی نمی رسد" و یا در تعبیر دیگری فرمودند" کسی که از بخل دوری بجوید به شرف نایل می شود. "

جهانی با تاکید بر این که « اسراف انواع مختلف دارد» گفت: استفاده ناصحیح از خوراک و پوشاک اسراف است. تهیه انواع میوه ها و آجیل ها بر سر سفره نوروز نیز نوعی اسراف محسوب می ‍ شود، حتی طبق قول نبی مکرم اسلام هر چیزی که دلت خواست بخوری نیز اسراف است.

وی افزود: اسراف در کیفیت نیز از موارد دیگر ریخت و پاش است، وقتی انسان می تواند غذای مورد نیاز بدنش را با هزینه کمتری تامین کند نیازی نیست موادغذایی گران قیمت تهیه کند.

رییس حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) ابهر درخصوص پیامدهای اسراف، خاطرنشان کرد: اسراف موجب اتلاف سرمایه انسان شده و به دلیل ریخت و پاش های بی مورد برخی، عده ای دیگر از تامین موارد مورد نیاز خود محروم می شوند، همچنین اسراف موجب چشم و هم‎ چشمی و تجمل گرایی می شود در صورتی که با استفاده صحیح می توان از هدر رفت سرمایه جلوگیری و آن را در جای بهتری سرمایه گذاری کرد، لذا می توان گفت اسراف به نوعی زمینه عقب ماندگی را فراهم می کند.