به گزارش پارس به نقل از ایسنا، محوطه تاریخی پاسارگاد یکی از مکان هایی است که در لحظه تحویل سال نو با ازدحام جمعیت نسبتا زیادی روربرو بود که در میان این شلوغی، فردی ترقه ای را به سمت آرامگاه کوروش پرتاب کرد و این اقدام غیرفرهنگی لکه ای سیاه را بر بدنه آرامگاه به جا گذاشت.

البته کسی که این شیرین کاری را انجام داده بود در بین جمعیت ناپدید شد و مسئولان مربوط هم گویا او را پیدا نکرده اند. با این حال فریدون فعالی- مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس- می گوید: در هر محوطه تاریخی احتمال دارد چنین اتفاقی رخ دهد، به ویژه اگر ازدحام جمعیت وجود داشته باشد. نمی توان به تعداد بازدید کنندگان نیروی حفاظتی گذاشت یا یا تمام افراد را تفتیش کرد ولی در عین حال برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی باید توجه و نظارت بیشتری داشته باشیم.

او توضیح داد: سیستم ورودی جدیدی که برای محوطه تخت جمشید در نظر گرفته شده به دلیل برخورداری از اشعه ایکس، به کنترل ورورد و خروج ها به محوطه کمک زیادی خواهد کرد. قرار بود این سیتم ورودی زودتر آماده شود ولی به دلایلی هنوز به بهره برداری نرسیده است اما تا یکی دو ماه دیگر تکمیل می شود.

فعالی با تاکید بر اینکه نصب و راه اندازی این نوع ورودی در محوطه پاسارگاد هم دنبال خواهد شد، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی یک دستگاه متولی و سیاست گذار است و در چنین اتفاقاتی آنچه بسیار اهمیت دارد بحث فرهنگ سازی است که در قالب برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت با همکاری دستگاه های دیگر و رسانه ها باید انجام شود.

وی در عین حال گفت: مردم باید بدانند این آثار تاریخی متعلق به آن هاست و باید خودشان هم، مراقبت لازم را داشته باشند.

محمد حسن طالبیان - مدیر پایگاه پژوهشی پارسه، پاسارگاد- هم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: لکه سیاهی که از پرتاب ترقه بر روی بخشی از بدنه آرامگاه کوروش ایجاد شده بود تمیز شده است.

به گزارش ایسنا آنچه به عنوان ورودی مکانیزه تخت جمشید مطرح می شود و طبق گفته فریدون فعالی در آینده برای پاسارگاد هم ایجاد خوهد شد، طرحی است که ضمن دستیابی بازدید کنندگان به خدمات و امکانات رفاهی - فرهنگی از جمله سالن نمایش، بلیت فروشی الکترونیکی، سالن معرفی و اتاق امانات در یک مجتمع متمرکز، تسهیل در روند بازدید از آثار تاریخی تخت جمشید و نیز کنترل ورود و خروج آن ها را به همراه خواهد داشت.

به این ترتیب تجهیز ورودی محوطه به دستگاه های مدرن اسکن و ایکس - ری، هرگونه ورود و خروج به سایت تاریخی را قابل کنترل می کند و مشکلاتی را که در بخش مدیریت بازدید گردشگر، به دلیل یکپارچه نبودن خدمات وجود داشت، کمتر می کند.