گزارش فارس از سفرهای چهارمین روز تعطیلات نوروز

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32951

  ترافیک محور اصلی تهران مازندران با اوج‏گیری سفرهای چهارمین روز تعطیلات نوروز، سنگین گزارش می‏شود و محور هراز شاهد افزایش حجم ترددهای نوروزی است.

  به گزارش پارس به نقل ازفارس، محور هراز در چهارمین روز از بخش نخست تعطیلات نوروزی، از صبح امروز ترافیک سنگینی به خود دیده است و هم‏ اکنون شاهد تردد شمار زیادی از خودروها در مسیر تهران مازندران هستیم.

  این در حالی است که ترافیک و حجم خودروهای عبوری در این مسیر در روز گذشته نسبت به روز ماقبل آن کاهش یافته بود.

  بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار فارس و تماس تلفنی با پلیس راه محور هراز در محدوده شرق استان تهران، این محور ارتباطی و جاده مواصلاتی مهم کشورمان که تهران را به نوار شمالی ایران وصل می‏ کند، در چهارمین روز از بهار سال ۹۲ شاهد ترافیک ‏ سنگین و پرحجم خودروهای عبوری است.

  محور هراز خصوصاً در محدوده امامزاده هاشم (ع) دماوند دارای ترافیک قابل توجه و بسیار سنگینی است و خودروها در این محدوده به آرامی و با نظارت مأموران راهداری و پلیس راه در حال تردد هستند.

  به گزارش خبرگزاری فارس از شرق استان تهران، جاده هراز از حد فاصل دو شهر بومهن و رودهن از جاده فیروزکوه منشعب شده و پس از عبور از بالادست دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه و لاریجان را پشت سر می گذارد و در نهایت به شهر آمل متصل می شود.

  در ۹۰ کیلومتری آمل، راه فرعی لاسم ارجمند به جاده فیروزکوه نیز از جاده هراز منشعب می شود.

  جاده بین‏ المللی هراز یکی از چهار محور ارتباطی شهر تهران به شمال ایران است و فقط در ایام نوروز حدود ۴۰ درصد از مسافران نوروزی استان مازندران، از طریق این جاده وارد استان می شوند.

  استقبال ترددکنندگان از این جاده باعث شده است تا در برخی از روزهای سال، ترافیک ۱۷۰ کیلومتری در این جاده شکل گیرد.

  آمار تصادفات رانندگی در جاده هراز بسیار بالا است و از دیدگاه اداره راه و ترابری استان مازندران، کیلومتر ۱۸ تا ۲۲ جاده از رودهن به سمت امامزاده هاشم، بحرانی ترین قطعه این راه از دیدگاه سقوط بهمن است.

  با این وجود، نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان می دهد که هم‏ چنان عامل انسانی مهمترین عامل بروز سوانح در این جاده است.

  این تحقیق که توسط سه شخصیت دانشگاهی انجام گرفته است، می‏ افزاید: امروزه تعداد تصادفات جاده‏ ای در کشور ما رو به افزایش است و در نتیجه خسارت‏ های مالی ناشی از آن ها که بر خانواده‏ ها و دولت تحمیل می‏ شود، بسیار بالا بوده و با توجه به این که خسارت‏ های مالی و جانی روانی و اجتماعی در مواردی غیرقابل جبران است، ضرورت دارد به منظور جلوگیری از خسارت تصادفات رانندگی راه‏ کارهای مؤثری به اجرا گذاشته شود.

  عوامل مؤثری در بروز این حوادث دخیل هستند که در عناوین کلی به انسان، وسیله نقلیه عامل طبیعی و عامل راه تقسیم می‏ شوند که هر کدام از این عوامل هم زیربخش‏ های گوناگونی را در برمی‏ گیرد.

  جاده هراز یکی از جاده‏ های مهم کشور است که استان تهران را به استان مازندران وصل می‏ کند؛ وجود شیب زیاد و پیچ‏ های زیاد و عرض کم جاده، کیفیت پایین جاده، ضعف موارد ایمنی و عدم رعایت اصول راهنمایی و رانندگی از عوامل مهم در بروز تصادفات در این جاده به شمار می‏ رود.

  در نهایت، یافته‏ ها نشان می‏ دهد که عوامل انسانی بیش از سایر عوامل در بروز حوادث انسانی در جاده هراز نقش دارد.

  ایران پلیس راه تصادفات رانندگی تعطیلات نوروز جاده دماوند راهنمایی و رانندگی شرق استان تهران شهر تهران مسافران نوروزی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها