• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32728

  مدیرمسئول روزنامه‌ی جام جم معتقد است‌: روزنامه‌ها در نوروز چاره‌ای به‌جز منتشر نشدن ندارند، چرا که شرایط انتشار فراهم نیست.

  به گزارش پارس بیژن مقدم در گفت وگو با خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، با تأکید بر این که در ایام نوروز حداقل دو یا سه روزنامه منتشر می شوند، اظهار کرد: برای روزنامه نگاران و مطبوعات با حجم کاری سنگینی که دارند، تنها تعطیلاتی که وجود دارد همین تعطیلات نوروز است، مثلا در تعطیلات مربوط به برگزاری اجلاس سران یا آلودگی هوا همه جا تعطیل بود، اما روزنامه ها منتشر می شدند. بنابراین تمام تعطیلات روزنامه نگاران به ایام نوروز منتقل می شود.

  او با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی برای مطبوعات، بیان کرد: امسال با وجود مشکلات اقتصادی، مطبوعات ترجیح می دهند از هر فرصتی برای منتشر نشدن استفاده می کنند تا بتوانند جنبه های اقتصادی را کمی مدیریت کنند.

  مقدم با بیان این که ملاک روزنامه ها برای انتشار، مخاطب است، یادآوری کرد: مخاطب در طول ایام نوروز درگیر سفر و دید و بازدید است و اگر فرصتی برای دریافت اخبار داشته باشد، اطلاعات لازم را از صداوسیما می گیرد. تمام این ها نتایج ارزیابی های چندین ساله است حتا اگر روزنامه هایی را که در این ایام منتشر می شوند بررسی کنید متوجه می شوید این روزنامه ها تیراژ و صفحات خود را کاهش می دهند.

  او با اشاره به گسترش رسانه در سطح مجازی، گفت: سال ها پیش در ایام نوروز، شایعه ای بر سر زبان ها افتاد و پس از آن، به روزنامه ها انتقاد کردند که چرا در این ایام منتشر نمی شوند تا جلوی شایعات را بگیرند؛ اما در حال حاضر با توجه به گسترش سایت ها، خبرگزاری ها، شبکه های اجتماعی و رادیو و تلویزیون، شرایط اطلاع رسانی لحظه یی شده و نقش روزنامه ها از این جهت تغییر کرده است.

  وی ادامه داد: روزنامه ی جام جم در همین تعطیلات، اشکال های دستگاه های چاپ خود را برطرف و آن ها را به روزرسانی می کند این کاری است که در طول سال به علت فعالیت مستمر دستگاه ها نمی توان انجام داد.

  مقدم با یادآوری این که مخاطب کمبود تحلیل ها را در زمان تعطیلات مطبوعات احساس می کند، تأکید کرد: این خلأ کاملا احساس می شود؛ اما روزنامه ها چاره ای به غیر از تعطیل کردن ندارند، چراکه حتا اگر خودشان بخواهند منتشر شوند شرایط نیروی انسانی، فروش، تیراژ و مخاطب این امکان را فراهم نمی کند.

  او در پاسخ به این که در کشورهای دیگر نه تنها روزنامه ها در تعطیلات منتشر می شوند بلکه حجم آن ها نیز چندین برابر می شود، اما چرا در ایران این اتفاق نمی افتد؟ گفت: فرهنگ استفاده از تعطیلات در کشورها متفاوت است، هر جامعه ای شرایط خود را دارد مثلا در جوامع دیگر روزنامه ی عصر مورد استقبال قرار می گیرد، اما در ایران، تمام روزنامه های عصر به صبح منتقل شدند.

  مقدم درباره ی این که آیا نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری ایجاب نمی کند که روزنامه ها در ایام نوروز منتشر شوند؟ توضیح داد: از نظر من، مدت زمانی که از بعد از ایام تعطیلات تا انتخابات باقی است، کافی است و نیازی نیست که روزنامه ها فقط به دلیل نزدیکی به انتخابات منتشر شوند.

  انتخابات انتخابات ریاست جمهوری ایام تعطیلات ایام نوروز تعطیلات جام جم رادیو و تلویزیون شبکه های اجتماعی مطبوعات نوروز

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها