• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32716

  خانم ها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، زیرا وظیفه فرزند پروری، نگهداری از سالمندان و گاهی نگهداری از بیمار را به عهده دارند. بنابراین بیشتر در معرض خطر قرار دارند

  پارس: در این دنیای پرهیاهو و پراسترس امروزه، تمامی افراد از جمله خانم ها تحت تاثیر عوامل استرس زا و خطرساز روحی قرار دارند، در نتیجه تجربه استرس و منابع استرس افزایش چشمگیری پیدا می کند. در این شرایط بحران اقتصادی و زندگی مکانیکی، انسان ها نیاز به مراقبت از روح و روان خود دارند و باید احتیاط کنند تا شادی خود را از دست ندهند. اما همانطور که گفته شد، خانم ها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، زیرا وظیفه فرزند پروری، نگهداری از سالمندان و گاهی نگهداری از بیمار را به عهده دارند.

   

  بنابراین بیشتر در معرض خطر قرار دارند و این موضوع وظیفه فرزند پروری مادران را در شرایط استرس زا قرار می دهد، زیرا در جوامع امروزی که مرزهای خانواده تا حدود زیادی دستخوش تغییر شده و از بین رفته است نگهداری از فرزندان می تواند فشار و استرس زیادی را بر مادر تحمیل کند، از این رو مادر باید این مهارت را داشته باشد که بتواند استرس ها را به گونه ای مدیریت کند که شادی خود را از دست ندهد و از زندگی خود نهایت لذت را ببرد. به طور کلی عوامل مخدوش کننده شادی به دو دسته تقسیم می شوند:

  منابع درونی که مربوط به صفات شخصیتی فرد می شودمنابع بیرونی که اشاره دارد به فشارهایی که از محیط خارج به فرد وارد می شود.

   

  Ÿ کمال گرایی هم اندازه دارد

  ممکن است فردی بیش از حد کمال گرا باشد و خواهان بهترین ها باشد، این فرد باید انرژی زیادی صرف مسائل خاصی کند. در حقیقت به یک انرژی مضاعف احتیاج دارد. حتی ممکن است مدرسه و تکالیف فرزندش به یک معضل برای او تبدیل شود و خود را بیش از حد درگیر مسائل مدرسه فرزندانش کند و وقت زیادی را صرف این مسئله کند. از این رو همیشه در فشار و استرس است. بنابراین دیگر زمانی برای پرداختن به نیازها و علایق شخصی خود ندارد. این مادران معمولاً شاد نیستند و خود و شخصیت خود را در میان مسئولیت ها گم می کنند. اما یک مادر باید مهارتی به نام مدیریت زمان را یاد بگیرد و بتواند زمانی را برای انجام نیازها یا کارهای مورد علاقه خودش، ورزش، یادگیری یک فن یا هنر و… اختصاص دهد. او باید بداند که وظیفه همسرداری، فرزندپروری و خانه داری بسیار مهم است، اما نه به این قیمت که خود را فراموش کند و کاملاً کنار بگذارد.

  Ÿ وقتی انتظارات بیش از حد می شود

  عامل دیگری که مخدوش کننده شادی است، استرس های محیطی و بیرونی است که فرد را تحت فشارهای خاص محیطی قرار می دهد. ممکن است فرزندان انتظارات متفاوتی داشته باشند، مدرسه آنها توقعات مختلفی داشته باشد یا این توقعات از سوی خانواده و جامعه باشد و فرد قادر نباشد به تنهایی خود را با این توقعات همسو کند و به اصطلاح نتواند انتظارات همه رابرآورده کند. اما باید یاد گرفت که گاهی به دیگران « نه» گفت. زیرا نمی توان در همه شرایط به خواسته ها و نیازهای دیگران پاسخ مثبت داد و گاهی لازم است تنها در حد توانمندی خود بار زندگی را به دوش بکشید. برای اینکه از فشار این استرس ها رها شوید به راحتی نه بگویید و زمانی را برای آموزش به خود اختصاص دهید.

  Ÿ تیپ شخصیتی خود را بشناسید

  همانطور که گفته شد صفات شخصیتی نقش مهمی در شاد بودن یا نبودن ایفا می کند. افرادی که کمال گرایی مطلق و زیاد جزء خصوصیات اخلاقی شان است همیشه در اضطراب و استرس هستند و باید انرژی زیادی صرف کنند تا به خواسته های خود و انتظاراتی که از خود دارند، دست پیدا کنند. گاهی اوقات واقعاً دستیابی به این انتظارات مشکل است و این عدم موفقیت باعث می شود تا فرد احساس نارضایتی و در نهایت ناراحتی داشته باشد. افراد ابتدا باید تیپ شخصیتی خود را شناسایی کنند و توسط آن ایرادها و مشکلات خود را بفهمند. سپس باید سعی کنند خود را تغییر دهند و با انجام تمریناتی روی صفات و خصوصیات خود کار کنند و آنها را به سمت اعتدال پیش ببرند.

  Ÿ وقتی عصبانیت کار دست مان می دهد

  خشم و عصبانیت بیشترین آسیب را به یک رابطه وارد می کند. فردی که نمی تواند جلوی عصبانیت خود را بگیرد، در برقراری رابطه با همسر و فرزندانش با مشکلات فراوانی مواجه می شود و همین مشکلات و روابط آشفته می تواند تبدیل به یک منبع استرس شود که استرس و فشار زیادی برای فرد ایجاد می کند و همین فشار مهمترین عامل مخرب و از بین برنده شادی محسوب می شود. زیرا فرد هیجانات منفی درونی دارد که آنها را به طریقی بیرون می ریزد. نمونه این مسئله را می توان در رابطه با فرزند مشاهده کرد، ممکن است در اثر این هیجانات منفی مادر فرزند خود را به شدت تنبیه کند. اما بعد از تنبیه از کار خود پشیمان شود؛ و به یک ناراحتی شدید مبتلا شود تاثیرات منفی روی روحیه او برجا گذارد. این روند می تواند آرام آرام روابط مادر و فرزند را وارد یک چرخه منفی کند و باعث شکل گرفتن خصومت بین آنها شود. این خصومت ممکن است در دوران کودکی به دلیل اینکه فرزند نیازمند حمایت خانواده است و دنبال روی آنهاست، خود را نشان ندهد، ولی در دوران نوجوانی خود را نشان خواهد داد، زیرا در کودک خشمی ایجاد شده است که نتوانسته آن را ابراز کند، ولی حالا فرصت ابراز آن را پیدا کرده است. همین مسئله آغازگر ایجاد اختلال در سلامت خانواده می شود و شاد زیستن خانواده را در معرض خطر قرار می دهد.

  زیرا کودک و فرزند را نمی توان کنار گذاشت. بنابراین در هر دوره ای یک فشار و استرس برای مادر ایجاد می شود. اما اگر مادر از قبل مهارت مدیریت خشم را آموزش دیده باشد، می تواند از بروز چنین اتفاقاتی پیشگیری کند و با پایه ریزی یک زیربنای درست، می تواند در خانواده ای شاد، همراه با احساس رضایت و خرسندی زندگی کند.

  کمال گرایی بیش از حد از جمله عواملی است که می تواند شادی انسان ها را در معرض نابودی قرار دهد، زیرا فرد باید انرژی زیادی صرف رسیدن به خواسته های خود کند و در صورت عدم دستیابی به این خواسته ها، احساس ناامیدی و ناراحتی به او حمله ور می شود.

  Ÿ روان و تفکر هم نیاز به یادگیری دارد

  اغلب خانم ها اگر وقت پیدا کنند، آن وقت را صرف رسیدگی به ظاهر و جسم خود می کنند، در حالیکه باید روی روان و تفکر هم کار کرد. گاهی نحوه تفکر نسبت به دنیا و آدم های اطراف باعث ایجاد حس شادی و خوشحالی می شود باید سعی کنید به جای اینکه به نداشته ها فکر کنید به داشته های خود فکر کنید و از بودن آنها لذت ببرید. گاهی دیده می شود برای برخی افراد تمامی امکانات و شرایط مهیا است، اما احساس خوشبختی نمی کنند و برعکس گاهی دیده می شود، شرایط ظاهری و زندگی برخی دشوار به نظر می رسد، اما همیشه شاد و سرزنده هستند، بنابراین احساس شادی و خوشبختی بستگی به نگاه فرد و دیدگاه او نسبت به زندگی دارد.

  معمولاً افرادی که دیگران را دوست دارند شاد زندگی می کنند. زیرا بخشی از فضای منفی درونی انسان ها، به نگاه آنها به دیگران باز می گردد و وقتی ذهن به این افکار آلوده می شود و فرد دائماً به گذشته و آدم ها و کارهایی که دیگران در حق او انجام داده اند فکر می کند، ذهن و تفکرش پریشان شده و دنیای درونی او دچار بهم ریختگی می شود و همین امر می تواند باعث ناراحتی و بی قراری او شود.

  Ÿ مدیریت، یک مهارت است

  یکی از بزرگترین خلاء هایی که در بسیاری افراد از جمله خانم ها دیده می شود، عدم وجود مهارت هایی مثل مدیریت زمان، مدیریت استرس و مدیریت خشم یا شناخت هیجانات درونی است. این مهارت ها باید از دوران کودکی متناسب با سن افراد به آنها آموزش داده شود، اما متاسفانه در سیستم های آموزشی مادران به این موضوع اهمیتی داده نشده است. برای مدیریت زمان اول باید سارقان زمان را شناسایی کنید و ببینید چه چیزهایی زمان شما را می دزدد و باعث اتلاف وقت شما می شود! آیا زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون یا صحبت پای تلفن می کنید؟ یا اینکه ساعات خواب تان نامنظم است و باعث می شود تا ساعاتی از روز را از دست بدهید. با شناسایی این موارد می توانید زمان خود را به گونه ای مدیریت کنید که زمانی را به یادگیری مهارت ها و فنون خاص، اختصاص دهید و در عین حال به کارهای دیگر خود نیز رسیدگی کنید.

   

  منبع: آرامش/  دکتر اکرم پرند

  استرس انرژی تلفن تلویزیون خانواده خشم خواب سالمندان سلامت مشکلات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها