• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32612

  یخدان مؤیدی یکی از جاذبه های گردشکری کرمان است که در اواخر دوره صفویه بنا شده است.

  پارس به نقل از باشگاه خبرنگارانِ کرمان: مؤیدی نام محله ای در شهر کرمان است که شامل بخشی از زمینها و قنات قدیمی واقع در محدوده میدان تختی و خیابانهای خورشید و ابو حامد می شود.

  یخدان مؤیدی نیز در ابتدای خیابان شهید کامیاب در همین منطقه از شهر کرمان قرار دارد و اکنون یکی از جاذبه های گردشگری است که در کرمان مورد بازدید جهانگردان قرار می گیرد. شاید صاحب این یخدان فردی به نام مؤید الدین ریحان یکی از کارگزاران حکومت کرمان بوده باشد، در اطراف این یخدان، چند باغچه بوده است که در فصل زمستان آنها را پر از آب می کردند و پس از آن که یخ می بست یخها را داخل یخدان می سراندند و پس از چند روز توده ای قطور از یخ حاصل می شد که تا فصل تابستان باقی می ماند، بعضی ها که ذوقی هم داشتند، دانه های یاقوتی رنگ انار را روی یخهای پاک می ریختند و در تابستان یخ زیبا و دلفریبی زینت بخش سفره ثروتمندان بود.

  عناصر تشکیل دهندة یخدانها عبارت اند از: مخزن، حصار، استخر و چالة یخ.

  پلان مخزن، دایره شکل است که گنبدی از نوع (بَستو) بر روی آن احداث کرده اند. حصار آن نسبتاً بلند و ۱۲ متر ارتفاع دارد. مصالح بنا خشت خام و ملات گل است. کاربری یخدان در گذشته نگهداری یخ برای ایام تابستان مردم شهر بوده است.

  این بنا در اواخر دوره صفویه بنا شده و نام « مؤیدی» از آن نظر است که قنات مشهور به قنات مؤیدی آب آن را تأمین می نموده است. /س

  ایران جاذبه های گردشگری زمستان نوروز کرمان یخ کجای یخدان مؤیدی بگردیم

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها