• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32161

  معاون موزه‌های آستان قدس رضوی از نمایش ۵ فرش اهدایی مقام معظم رهبری به مناسبت ایام عید نوروز در موزه‌‌ فرش آستان قدس رضوی خبر داد.

  به گزارش پارس به نقل از مهر محسن امیری نیا افزود: مقام معظم رهبری طی سالیان متمادی تعداد زیادی از اشیاء ارزشمندی را که ارادتمندان ایرانی وهم چنین سران کشورهای مختلف به ایشان اهداء کرده اند، به موزه ی مرکزی آستان قدس رضوی هدیه کرده و به همین منظور در سال ۱۳۷۳ طبقه ی همکف ساختمان گنجینه قرآن و نفایس به این اشیاء اختصاص پیدا کرده و به عنوان گنجینه هدایای مقام معظم رهبری نام گذاری شد.

  وی ادامه داد: در همین راستا با توجه به به توسعه فضای نمایشی اشیاء و هم چنین افزایش نمایش اشیاء جدید در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری به مناسبت ایام عید سال نو صورت گرفته است، پنج فرش ارزشمند اهدایی ایشان در طبقه ی نخست موزه فرش آستان قدس رضوی به صورت ویژه به نمایش درمی آید.

  امیری نیا تشریح کرد: طرح آماده سازی این فرش ها برای تمهیدات حفاظتی و هم چنین جلوگیری از آسیب دیدگی به هنگام نمایش اجرا شده و فعالیت هایی از جمله تمیزکاری، آسترزنی، روشویی در صورت لزوم و هم چنین دوخت نوارهای ولکرو برای نصب بر روی سازه ها انجام شده است.

  معاون موزه های آستان قدس رضوی با اشاره به مشخصات و ویژگی های فرش های یاد شده اضافه کرد: فرش ‍ " الرحمن" اهدایی جمعی از بازاریان تهران، قالی ترکمن اهدایی بدری محمداوف رئیس جمهور ترکمنستان، قالی واگیره ای اهداشده توسط حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان، قالیچه ی لچک ترنج افشان و هم چنین قالی طرح محرمات اهدایی حیدر علی اوف، رئیس جمهور آذربایجان قالی هایی است که در این بخش از موزه ی فرش آستان قدس رضوی نمایش داده خواهند شد

  آستان قدس رضوی آسیب دیدگی افغانستان ایام عید ایام عید نوروز ترکمنستان فرش کرزای مقام معظم رهبری موزه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها