• لینک کوتاه
 • کد خبر: 31944

  امام صادق (ع) ‌ با تأکید بر صدقه‌دادن و قرائت آیةالکرسی در آغاز سفر می‌فرماید: مردانگی در سفر این است که چون از همسفران جدا شدی از آنان بدگویی نکنی؛ از جوانمردی به دور است که شخص خوبی‌ها و بدی‌های سفر را برای دیگران بازگوید.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، همزمان با فرارسیدن سال نو و ایام تعطیلات نوروز، بسیاری از افراد برای دید و بازدید اقوام و خویشاوندان یا بهره مندی از زیبایی های طبیعت به مسافرت می روند.

  مسافرت آدابی دارد که رعایت آنها سفر را با نشاط و خاطره انگیز می کند که در کتاب ارزشمند « مفاتیح الحیات» آیت الله جوادی آملی ذکر شده است.

  آداب سفر

  صدقه دادن و دعا کردن: حضرت رسول (ص) هنگامی که به سفر می رفت، چنین دعا می کرد: « اللهم إنی أعوذ بک من و عثاء السفر و کابة المنقلب و سوء المنظر فی أهل و المال و الولد» ؛ خدایا از سختی سفر و اندوه دوری و سرگردانی و دربدری و بدمنظری درباره خاندان و مال و فرزند به تو پناه می برم.

  در فقه الرضا (ع) آمده است: هرگاه قصد سفر کردی خاندانت را گردآور و دو رکعت نماز بگزار و خدا را تمجید کن و بر پیامبر درود فرست و دستانت را به دعا بلند کن و بگو: « اللهم انی استودعک الیوم دینی و نفسی و مالی و اهلی و ولدی و جمیع جیرانی و اخواننا المؤمنین الشاهد منا و الغائب عنا» ؛ خدایا! من امروز دین و جان و مال و خاندان و فرزندان و همه همسایگان و برادران مؤمن حاضر و غایب را به تو می سپارم.

  همچنین امام صادق (ع) می فرماید: سفرت را با صدقه آغاز کن و آیةالکرسی بخوان!

  آن حضرت در جای دیگری می فرماید: از آداب و لوازم سفر، به همراه داشتن توشه فراوان و خوب و بخشش آن به همسفران است و نیز رازپوشی پس از سفر و شوخی هایی که موجب خشم خدا نباشد.

  خداحافظی: رسول خدا (ص) می فرماید: هرگاه سفر می کنید با برادران دینی خود خداحافظی کنید، زیرا خدا در سایه دعای آنان برایتان برکت قرار می دهد.

  دعای بدرقه: حضرت رسول (ص) هنگامی که جعفر طیار را به سوی حبشه بدرقه می کرد این کلمات را توشه راهش قرار داد: « اللهم الطف به فی تیسیر کل عسیر، فان تیسیر العسیر علیک یسیر، انّک علی کل شیء قدیر. اسئلک له الیسر و المعافاة الدائمه فی الدّنیا و الآخره؛ خدایا! در حل مشکلات و سختی ها به او عنایت کن، زیرا آسان ساختن سختی بر تو آسان است و تو بر هر چیزی توانایی. از تو برای او آسایش و عافیت دائم در دنیا و آخرت می خواهم» .

  هرگاه رسول خدا (ص) با مسافری وداع می کرد دست او را می گرفت و این چنین برایش دعا می کرد: « أحسن الله لک الصحابه و اکمل لک المعونه سهل لک الحزونه و قرّب لک البعید و کفاک المهم و حفظ لک دینک امانتک و خواتیم عملک و وجهک لکل خیر، علیک بتقوی الله استودع الله نفسک سر علی برکة الله عز و جل؛ خدا برای تو همراهی و مصاحبت را خوش و نیکو قرار دهد و به طور کامل تو را یاری کند و ناهمواری ها را برایت آسان سازد و دور را برایت نزدیک کند و نیازهایت را برآورد و امانت و دینت را حفظ کند و پایان کارت را نیکو کند تو را به هر خیری رهنمون سازد. بر تو باد به تقوای الهی خود را به خدا بسپار و به امید خدای بزرگ حرکت کن» .

  تقسیم هزینه در سفر گروهی: رسول خدا (ص) می فرماید: از آداب سفر این است که همسفران هزینه سفر را پیشاپیش جدا و مشخص کنند که مایه آرامش خاطر و نیکخویی آن هاست.

  امام صادق (ع) نیز می فرماید: همسفرانی برگزینید که دخل و خرجشان با شما همسانی داشته باشد تا خوار نشوید.

  سوغات: امام صادق (ع) می فرماید: هنگام بازگشت از سفر برای خانواده خود سوغات بیاورید؛ هرچند قطعه سنگی باشد.

  لزوم همسفر

  رسول خدا (ص) می فرماید: همسفرت را بیاب و بشناس؛ آن گاه سفر کن.

  حضرت رسول (ص) در وصیتش به علی (ع) فرمود: ای علی! به تنهایی سفر نکن، چرا که شیطان، همراه تنهاست.

  پیامبر اکرم (ص) می فرماید: بدترین مردم کسانی اند که به تنهایی سفر کنند.

  امیر مؤمنان (ع) می فرماید: با کسی مسافرت نکن که برای تو به اندازه ای که تو برای او ارزش قائل هستی احترام نمی بیند.

  امام باقر (ع) می فرماید: با هم سطح خود همسفر شو، زیرا سفر با کسی که هزینه تو را می دهد مایه خواری مؤمن است.

  امام صادق (ع) می فرماید: با کسی مسافرت کن که او مایه زینت تو باشد؛ نه اینکه تو مایه زینت او باشی.

  مدیریت سفر گروهی

  انتخاب سرپرست: رسول خدا (ص) می فرماید هرگاه سه نفر با هم به مسافرت می روند یکی را امیر و سرپرست خود کنند.

  امام صادق (ع) می فرماید: در برخورد با گروه مسافر، هرگز نگو اینجا منزل کنید یا آنجا منزل نکنید، چرا که در میان ایشان کسی هست که متصدی این امور است.

  مدارا: رسول خدا (ص) می فرماید: کسی که با همسفر خود بیشتر مدارا کند، پاداشش بیشتر و نزد خدا محبوب تر است.

  امام صادق (ع) می فرماید: خوش اخلاقی و خوش مشربی با همسفران و فرونشاندن خشم از آداب سفر است.

  بخشندگی: امیر مؤمنان (ع) می فرماید: جوانمردی در سفر، بخشیدن توشه، مخالفت کمتر با همسفران و بسیار یاد خدا کردن در هر فراز و فرود و نزول و قیام و قعود است. نیز می فرماید: در مسافرت، به روی همسفران بسیار تبسم کن و نسبت به توشه ات بخشنده باش و می فرماید: سکوت طولانی، بسیار نماز گزاردن و سخاوتمندی با همسفران از آداب سفر است.

  آیت الله جوادی آملی امام صادق ایام تعطیلات نوروز پیامبر اکرم خانواده خشم دین زیبایی سال نو سوغات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها