• لینک کوتاه
 • کد خبر: 31886

  معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هدف از به آب اندازی ناوشکن جماران ۲ در دریای خزر را خدمت به بشریت از طریق ایجاد امنیت عنوان کرد و گفت، ناوشکن جماران ۳ اواخر سال آینده در جنوب کشور به آب انداخته می شود.

  به گزارش پارس، باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه العالم، " محمد اسلامی" روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم، اسلامی در پاسخ به این سئوال که چرا ایران ناوشکن جماران ۲ را در دریای خزر که دریای صلح و دوستی نامیده می شود به آب انداخته، گفت: صلح و دوستی نیاز به هوشیاری و حضور دارد ؛ نمی توان آب های سرزمینی را رها کرد و در این آب ها حضور نداشت و انتظار داشته باشیم که بدون حضور در آب های سرزمینی امنیت برقرار شود؛ تأمین امنیت پایه و اساس صلح و دوستی است.

  اسلامی درباره اهمیت ناوشکن جماران ۲ گفت: ما به خاطر پوشش ماموریت دریایی و مراقبت از مناطق آبی در شمال کشور مجهز به ناوی می شویم که قادر است در تمام شرایط آب و هوایی و اوقات، ماموریتش را به نحو شایسته انجام دهد؛ همچنین قابلیتهایی دارد که ماموریتهای مرزبانی آبی و دریابانی را پوشش دهد.

  مقایسه ناوشکن جماران ۲ و ۱

  وی با بیان اینکه ناوشکن جماران ۲ دارای ۵ ویژگی اساسی در مقایسه با جماران یک است اظهار داشت: نخستین ویژگی آن است که این ناوشکن از نظر ساختار دارای سازه ای متفاوت می باشد به صورتیکه از آخرین فناوری محاسبات و قدرت ساخت و سازه برخوردار است، دومین ویژگی سرعت و قدرت تحرک و مانورپذیری ناوشکن جماران ۲ است، این ناوشکن به خاطر مکانیزم و مشخصات فنی در سامانه رانش، دارای سرعت و قدرت مانور بیشتر است. ویژگی سوم آن است که این ناوشکن به فناوری روز مجهز و تمام سیستمهای آن دیجیتالی است و سیستم دفاع و مراقبت از خود را با توجه به سیستمهای راداری پیشرفته داراست که در نوع خود بی نظیر است، به صورتیکه دارای پایداری، برد و قدرت کشف و شناسایی اهداف بالاتر می باشد. ویژگی چهارم مجهز شدن آن به سامانه مدیریت نبرد است، در اتاق عملیات این شناور کل منطقه از زیر سطح و اعماق دریا، در آسمان حوزه ماموریت و محیط سطح آب، شعاع عملیاتی آن قابل مشاهده است؛ این سیستم نرم افزاری و سخت افزاری کاملا پیشرفته به سیستم فرماندهی ناو کمک می کند تا بتواند اهداف مشخصی را شناسایی و در مواردی که نیاز باشد از آن استفاده کند، سیستم سلاح و مراقبت دیدبانی به صورت تجمیعی نمایش داده می شود و به فرمانده کمک می کند تا بتواند بهترین تصمیم را برای اقدام در آن واحد اتخاذ نماید. پنجمین ویژگی هم بومی و به روز بودن اکثر سامانه های سلاح، ناوبری، مخابراتی و سیستمهای دیدبانی و مراقبتی این شناور است.

  مأموریت ناوشکن جماران ۲ در دریای خزر

  اسلامی خاطرنشان کرد: ناوشکن جماران ۲ در منطقه ای که شناور است، هم باید از خود دفاع کند و هم اهدافی را تحت پوشش قرار بدهد. مهمترین نکته این است که این ناوشکن در دریای خزر به آب انداخته شده است دریای خزر مواج، بسیار عمیق و دارای شرایط ناپایدار است بنابراین ماندگاری و قابلیت دیدبانی مستمر مهمترین ویژگی این ناوشکن است.

  اسلامی تأکید کرد: بُرد، قدرت هوشمندی، قدرت شناسائی و قدرت اصابت اهداف هوائی، سطحی و زیرسطحی سلاح های ناوشکن جماران ۲ منحصر به فرد است و این ناوشکن می تواند به طور همزمان بیش از صد هدف را در آسمان، سطح و زیرسطح شناسائی کند. مأموریت ما در دریای خزر دیدبانی و مراقبت است این ناوشکن می تواند مأموریت پدافندی اجرا کند و عملیاتی را برای اهداف مشخص انجام دهد.

  تفاوت شرایط جنوب با شمال

  اسلامی ادامه داد: شرایط جنوب با شمال متفاوت است؛ دشمن ما در جنوب مستقر است و دائما ما را تهدید می کند ولی ما در شمال شرایط جنوب را نداریم. ناوشکن جماران ۲ براساس صنعتی که در شمال نوپا است، ساخته شده است. طراحی این ناوشکن حدودا ۳۰ ماه طول کشیده است و ساخت آن حدودا ۳۲ ماه زمان بُرده است. مقام معظم رهبری در بهمن ماه ۸۹ که ناوشکن جماران ۱ به آب انداخته شد، فرمودند که انشاء الله جماران ۲ و ۳ و ۴ بهتر و باکیفیت تر خواهند بود و زودتر به آب انداخته خواهند شد. انشاء الله ناوشکن جماران ۲ تا شهریورماه ۹۲ به نیروی دریایی شمال ملحق خواهد شد.

  به آب اندازی ناوشکن جماران ۳ اواخر سال آینده

  معاون وزیر دفاع تأکید کرد: عملیات آب اندازی ناوشکن جماران ۲ نیز عملیاتی بی سابقه بود و به عنوان یک رکورد ثبت شد و انشاء الله ناوشکن جماران ۳ آخر سال آینده در جنوب به آب انداخته خواهد شد و عملیات آب اندازی ناوشکن جماران ۳ نصف مدت آب اندازی ناوشکن جماران ۲ را به خود اختصاص خواهد داد.

  ایران یکی از ۲۰ کشور سازنده ناو است

  اسلامی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب ایران وارد کننده بود و صنایع کشتی سازی وجود نداشت، اما از برکت انقلاب اسلامی ما به این خودباوری رسیدیم که می توانیم خودمان تولید کنیم. ساخت ناوشکن در کشورهای مختلف امروز به صورت چند ملیتی انجام می شود و چندین کشور برای ساخت ناوشکنی در کلاس جماران با هم همفکری می کنند، اما ما به دلیل تحریم نه تنها ناو نمی توانیم بخریم بلکه لوازم آن را هم به ما نمی فروشند بنابراین ما نیاز داشتیم که همه تکنولوژی مرتبط به آن را در کشور داشته باشیم.

  اسلامی تأکید کرد: در دنیا شاید فقط ۵ کشور به طور کامل صنایع کشتی سازی در اختیار دارند، و تنها ۲۰ کشور نیز دارای صنایع کشتی سازی هستند، ماهم بحمدالله در زمره این ۲۰ کشور قرار گرفته ایم.

  ناوشکن جماران۲ در خدمت بشریت

  اسلامی اظهار داشت: این کلاس ناو از پرفروش ترین نوعی است که همه کشورها به آن نیاز دارند و از این بابت خوشحالیم که می توانیم یکی از نیازهای عمده امنیت کشور را خودمان تولید کنیم. از آن نه به عنوان ابزار سلطه بلکه برای خدمت به بشریت استفاده خواهیم کرد. و به کشورهای دوست و همجوار نیز صادر خواهیم کرد؛ اما سایر کشورها فقط به بلوک خودشان سامانه های دفاعی را می فروشند.

  وی افزود: امروز در شمال کشور ظرفیت گسترده ای بعد از پیشرفت صنایع کشتی سازی به وجود آمده که می توانیم کشتی های تجاری هم تولید کنیم مانند شناورهایی که سازمان بنادر به ما سفارش داده است.

  ویژگی های ناوشکن جماران ۳و ۴

  اسلامی تأکید کرد: جماران ۳ و ۴ در جنوب کشور در حال ساخت است با گذشت زمان آنها ارتقا داده خواهند شد، و وجه تمایز آنها رادار گریزی و برد بیشتر در پرتاب موشک به منظور تامین امنیت منطقه جنوب خواهد بود.

  انقلاب انقلاب اسلامی ایران پوشش دریای خزر شرایط آب و هوایی مصاحبه معاون وزیر مقام معظم رهبری وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها