به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری فارس پنج بازیگر سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون با مشارکت در کمپینی، با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره خطرات شیوع دیابت در ایران، با حضور در تعدادی از مراکز عمومی، بهداشتی ــ درمانی و آموزشی، اصلاح برخی شیوه‌های زندگی شهری برای جلوگیری از ابتلا به دیابت را به شهروندان یادآور شدند.

"بهاره رهنما"، "سحر دولتشاهی"، "کمند امیرسلیمانی"، "سام درخشانی" و "سروش صحت" پنج چهره محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون هستند که در کمپین سفیران آگاهی بخشی درباره دیابت مشارکت دارند.

"بهاره رهنما"، با حضور در یک مرکز درمانی در حکیمیه تهران با تعریف دیابت برای شهروندان حاضر در این مرکز گفت: هر دیابتی به‌طور متوسط دو میلیون و پانصد هزار تومان برای خانواده و کشورش هزینه ایجاد می‌کند.

بازیگر فیلم سینمایی خاطره انگیز طبقه حساس، در دبیرستان دخترانه مطهری هم خوردن فست‌فودها را یکی از دلایل ابتلا به دیابت اعلام و صدها دانش‌آموز گردآمده در حیاط این مدرسه را با عنوان مادران فردا یاد کرد و از آنان خواست تا مصرف غذاهای آماده را به حداقل برسانند.

"سحر دولتشاهی"، هم در مرکز دیابت سمرقندی با تأکید بر نقش ورزش در جلوگیری از ابتلا به دیابت گفت: تنها با 30 دقیقه ورزش منظم روزانه و رژیم غذایی سالم می‌توانیم تا 80% خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهیم.

برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فیلم فجر سال گذشته برای بازی در فیلم "عصریخبندان"، در کلینیک میلاد هم رعایت رژیم غذایی مناسب را از دیگر عوامل تأثیرگذار در این زمینه برشمرد.

"کمند امیرسلیمانی" هم در سالن اجتماعات بیمارستان آرش، ترک سیگار و عدم استعمال دخانیات را عاملی تعیین کننده در پیشگیری از دیابت دانست.

بازیگر سریال تلویزیونی ماندگار "پدرسالار"، در مرکز بیماری‌های خاص شرق تهران هم بی‌اطلاعی حدود نیمی از مبتلایان به دیابت را از دیگر خطرات دیابت دانست و گفت: متأسفانه در ایران از هر دو نفر دیابتی یک نفر از دیابت خود آگاهی ندارد.

"سروش صحت"، نیز در دبیرستان شهید بهشتی شهر ری استعمال دخانیات و به‌وی‍ژه قلیان به‌وسیله نسل جدید را از عوامل تأثیرگذار در ابتلا به دیابت در سالهای آینده اعلام کرد.

کارگردان سریال تلویزیونی "ساختمان پزشکان"، در بیمارستان پیامبر(ص) هم به حاضران در سالن اجتماعات این بیمارستان گفت: در ایران، هر 14 دقیقه یک نفر جان خود را بر اثر دیابت از دست می‌دهد و همه ما باید دیابت را خیلی جدی بگیریم.

"سام درخشانی"، نیز در سالن اجتماعات معاونت اجتماعی شهرداری منطقه هشت تهران، از حاضران در این محل خواست تا با انجام آزمایش‌های دوره‌ای خون، از وضعیت قند خون ناشتا و قند خون سه‌ماهه (HbA1c) و وضعیت سلامت خودشان آگاه باشند.

وی خاطرنشان کرد: یک درصد کاهش HbA1c خطر مرگ ناشی از دیابت را بیش از 20 درصد کاهش می‌دهد.

بازیگر سریال تلویزیونی "باران"، همچنین پیش از ظهر 11 آبان ماه در کلینیک شریعت رضوی در مهرآباد جنوبی تهران در جمع گروهی از شهروندان درباره دیابت اطلاع رسانی می‌کند.

هم اکنون حدود پنج میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند، این در حالیست که در ایران از هر دو نفر دیابتی یک نفر از دیابت خود آگاهی ندارد. شهرنشینی و استفاده از غذاهای آماده، کم‌تحرکی جامعه، چاقی و افزایش وزن، رژیم غذایی ناسالم و استعمال دخانیات از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت شناخته شده است که گروهی از هنرمندان نوعدوست با توجه به مسئولیت اجتماعی خود تلاش دارند تا میزان آگاهی عمومی درباره دیابت در جامعه را ارتقا دهند.