~~به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری فارس یکی از وظایف اداره کل مطبوعات محلی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارزیابی عملکرد واحدهای مرتبط در حوزه‏‌های مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‏‌های خبری الکترونیکی داخلی و ارائه گزارش‏‌های دوره‏‌ای مورد نیاز مراجع ذیربط است که در بند 19 وظایف این اداره کل آمده است.

از آنجایی که ارزیابی دقیق و منصفانه رسانه‌ها می‌تواند موجب رشد و تعالی عملکرد رسانه‌های داخلی کشور شود، جای خالی آن و ضرورت پرداختن به آن به شدت حس می‌شود.

هم‌اکنون جامعه ما پر است از رسانه‌هایی که بدون عبور از فیلترهای ارزیابی فعالیت می‌کنند و هر خوراکی را که خودشان صلا بدانند به افکار عمومی تزریق می‌کنند. گاهی هم مردم برای یافتن یک منبع خوب برای تغذیه فکری و خبری دچار سردرگمی می‌شوند که ضرورت طرح ارزیابی رسانه‌ها را بیش از پیش معلوم می‌کند.

به همین منظور  حسن محرابی، مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، از سازوکار و چگونگی ارزیابی رسانه‌های داخلی سخن گفت.

وی با بیان اینکه ارزیابی مطبوعات و خبرگزاری‌ها تماما به وسیله اهالی رسانه انجام می‌شود، گفت: ما رسانه‌هایی که زیرنظر ما هستند را به سه دسته روزنامه‌های سراسری، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی تقسیم کرده‌ایم.

محرابی افزود: در ابتدا از نمایندگان روزنامه‌های سراسری و خبرگزاری‌های مهم دعوت کردیم تا نظرات خود را در خصوص روند ارزیابی بگویند. حاصل این نظرات آیین‌نامه ارزیابی مطبوعات و خبرگزاری‌ها شد.

مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با اشاره به اینکه پس از تدوین آیین‌نامه ارزیابی مجمع عمومی تشکیل شد، گفت: در مجمع عمومی که نمایندگان مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور داشتند 3 نفر عضو کمیته ارزیابی از میان آنها انتخاب شدند.

وی ادامه داد: بنابراین کمیته‌ای متشکل از 3 نماینده رسانه، یک استاد دانشگاه و مدیرکل مطبوعات داخلی معاونت مطبوعاتی برای ارزیابی مطبوعات و خبرگزاری‌ها تشکیل شد.

محرابی با بیان اینکه هنوز کمیته‌ای برای ارزیابی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی تشکیل نشده است، گفت: هم‌اکنون آیین‌نامه ارزیابی پایگاه های اطلاع‌رسانی در دست بررسی است.

مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در خصوص روند ارزیابی گفت: در ابتدا پرسشنامه‌هایی به مطبوعات و خبرگزاری‌ها ارسال می‌شود که بیشتر جنبه خوداظهاری دارد و در مرحله بعد این پرسشنامه‌ها و پاسخ آنها به کمیته 5 نفره ارسال می‌شود و براساس آن نمره می‌دهند.

وی با بیان اینکه دو دوره ارزیابی برای مطبوعات انجام شده است، گفت: در دوره دوم ارزیابی توسط انجمن مدیران مسئول روزنامه‌ها انجام شده است و هم‌اکنون یک دوره ارزیابی برای خبرگزاری‌ها انجام شده است.

محرابی ادامه داد: قرار است هر سه ماه یکبار این ارزیابی‌ها صورت بگیرد و در پایان سال کمیته 5 نفره می‌تواند مفاد آیین‌نامه را نیز تغییر دهد.

مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در خصوص مزایای ارزیابی برای رسانه‌ها گفت: تخصیص یارانه، شرکت در دوره‌های آموزشی، شرکت در مجامع بین‌المللی و سمینارها و تخصیص آگهی دولتی بخشی از مزایای این طرح است که به رسانه‌هایی که امتیاز بالا از ارزیابی گرفته‌اند تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مردم به صورت مستقیم در این ارزیابی نقش ندارند، افزود: یکی از امتیازها برای مطبوعات تعداد تیراژ آنها است که این یعنی تاثیرگذاری غیرمستقیم مردم در روند ارزیابی رسانه‌ها و در نهایت پس از جمع‌بندی نیز این اطلاعات روی پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت مطبوعاتی منتشر می‌شود.

به گزارش فارس، به هرحال گذشته از آنکه ارزیابی رسانه‌ها ضرورتی غیرقابل انکار است، اما ارزیابی اشتباه می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را به بدنه رسانه‌ای کشور وارد کند.

به نظر می‌رسد مطبوعات سراسری و خبرگزاری‌های معروف کشور، به دلیل نظارت، هیئت نظارت بر مطبوعات تخلفات زیادی را مرتکب نشوند و اینجا نقش پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و خبری که مورد مراجعه زیاد مردم هم هستند مشخص می‌شود.

پایگاه‌هایی که هنوز هیچ ابزار ارزیابی‌ای برای آنها تعیین نشده است.

یکی دیگر از ضعف‌های این ارزیابی، نبود نظر مردم به عنوان اصلی‌ترین مخاطبان رسانه در روند ارزیابی است. باید در این روند پرسش‌های میدانی و نظرسنجی‌های اساسی از مردم انجام شود تا اقبال عمومی به رسانه‌ها مشخص شود.