به گزارش پارس به نقل از نوچه روز گذشته دو کوسه در فاصله‌ی زمانی بسیار کم و در دو ساحل بسیار نزدیک به یکدیگر در کارولینای شمالی به دو نوجوان حمله کردند که شاهدان عینی این دو حمله را به دلیل کم بودن فاصله‌ی زمانی و مکانی به فیلم آرواره‌ها تشبیه کرده‌اند. مقامات محلی می‌گویند مدت‌ها بود حمله‌هایی با این شدت و وخامت را در این مناطق تجربه نکرده بودند. سئوالات بسیاری در مورد دلیل حمله‌ی کوسه‌ها وجود دارد: چه چیزی باعث می‌شود کوسه‌ها به انسان‌ها حمله کنند و آیا این حمله‌ها دلیل علمی دارند؟

محققین و زیست‌شناسانی که در مورد کوسه‌ها تحقیق می‌کنند، «گاز گرفتن» و «حمله کردن» کوسه را بر اساس شدت آن‌ها از هم تشخیص می‌دهند. مثلاً وقتی کوسه‌های باله‌سیاه کوچک به آب‌های کم‌عمق وارد می‌شوند، به تصور این که آن‌چه به دندان می‌گیرند ماهی است، دست یا پای انسانی را گاز می‌گیرند و به سرعت هم آن را رها می‌کنند. اما این حملات اخیر ظاهراً هر دو کار یک گاوکوسه بوده‌اند چرا که هیچ یک از قربانیان تنها گاز گرفته نشده است بلکه هر دو یکی از دست‌هایشان را به طور کامل از دست داده‌اند و از طرفی هم احتمال این که دو کوسه‌ی مختلف در فواصل زمانی و مکانی تا این حد کم حمله کنند، بسیار اندک است.

گاوکوسه‌ها معمولاً در آب‌های کم عمق شکار می‌کنند و بعد از کوسه‌های ببری و کوسه‌های بزرگ سفید رکورد بیشترین حملات به انسان‌ها را دارند. دانشمندان معتقدند که احتمالاً هیچ دلیل علمی واقعی برای حمله‌ی کوسه به انسان‌ها وجود ندارد اما عواملی هست که می‌تواند بر افزایش تعداد این حملات تاثیرگذار باشد. یکی از این دلایل می‌تواند افزایش تمایل افراد به شنا در فصل گرما باشد که به این ترتیب احتمال رویارویی انسان‌ها با کوسه‌هایی که به آب‌های کم‌عمق می‌آیند را افزایش می‌دهد.

نکته‌ی مهم دیگر مخصوصاً در مورد این دو حمله‌ی اخیر وضعیت گام‌های ماه است: این حمله‌ها تنها دو روز مانده به «ماه نو» رخ داده‌اند که در این زمان، تفاوت میان عمق امواج در زمان جزر و مد بسیار بیشتر از دیگر گام‌های ماه است و به این ترتیب ممکن است کوسه‌ها در طول گام ماه نو بسیار به ساحل نزدیک‌تر شوند این حملات نیز هنگام غروب رخ داده‌اند که آب در ساحل بالا می‌آید. یکی دیگر از دلایل احتمالی برای این حملات می‌تواند طعمه‌های ماهیگیرانی باشد که در اسکله‌ای نزدیک به این ساحل مشغول ماهیگیری بوده‌اند و همه‌ی این عوامل در کنار هم ممکن است موجب جلب توجه کوسه‌ها و انواع دیگری از شکارچیان دریایی و حرکت آن‌ها به سمت این ساحل شده باشد.

هنوز راهکاری قطعی برای دور نگاه داشتن انسان‌ها و کوسه‌ها از یکدیگر و تامین امنیت هر دو گونه پیدا نشده است اما گفته می‌شود بهتر است صبح زود یا شب و هنگام غروب، در حوالی مناطق فعالیت ماهیگیران شنا نکنید. همچنین در صورتی که از حضور کوسه‌ای در ساحل خبردار شدید حداقل تا چند ساعت وارد آب نشوید.