به گزارش پارس،معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور آخرین آمار مربوط به حوادث چهارشنبه سوری سال 93 را تشریح کرد.
 
حسین ذوالفقاری در این‌باره اظهار کرد: برای چهارشنبه آخر سال قبلا دستورالعملی به صورت کلی تهیه شد و طبق این دستورالعمل برای دستگاه‌های مرکز، استانداری و فرمانداری‌ها وظایفی تعیین شد تا از همه ظرفیت‌ها برای کاهش سوانح استفاده شود.
 
وی ادامه داد: این کار انجام شد و صداوسیما نیز وظایف خود را انجام داد. نیروی انتظامی هم قرارگاه هایی در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها ایجاد کرد. دستگاه‌های اطلاعاتی، نیروهای بسیج، دستگاه‌های امدادی و مراکز درمانی هم فعال بودند و یک هماهنگی و آمادگی خوبی در سطح کشور داشتیم.
 
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: در برخی استان‌ها مانند گیلان،‌ اردبیل،‌ آذربایجان شرقی،‌ کهکیلویه و بویراحمد، ایلام،‌ سمنان،‌ چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی و جنوبی، یزد، قزوین و لرستان هیچ‌گونه سانحه‌ای گزارش نشده است.
 
وی تصریح کرد:‌ در برخی استان‌ها از جمله تهران، البرز و تعدادی دیگر از استان‌ها حوادثی داشتیم که در مجموع آن‌ها 3 نفر در اثر انفجار مواد محترقه جان خود را از دست دادند و بیش از 300 نفر مجروح شدند.
 
وی گفت: آتش‌سوزی در اثر مواد محترقه و تخریب منازل 8 مورد داشتیم و همچنین 8 مورد آتش سوزی در اثر اصابت مواد محترقه به خودروها گزارش شد. در برخی آتش‌سوزی‌ها افرادی به صورت جدی دچار سوختگی شدند. به عنوان مثال در ارومیه 8 نفر در یک منزل به شدت مجروح شدند که حال چند نفر از آن‌ها مساعد نیست.
 
ذوالفقاری اظهار کرد: در این ارتباط کسانی ایجاد مزاحمت کردند و حتی در بین خود آن‌ها درگیری‌هایی وجود داشت که در مجموع در این رابطه 216 نفر دستگیر شدند.
 
وی گفت: در کل آمار حوادث روند نزولی داشت که این امر عمدتا در اثر آگاهی ، همراهی و توجه مردم بود. در کنار این باید از همه دستگاه‌های مسئول، استانداران و فرمانداران سراسر کشور تشکر کنیم که با هماهنگ کردن شوراهای تامین استان‌ها تلاش زیادی در این رابطه داشتند.