به گزارش پارس به نقل از مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه این بازدید و در جمع خبرنگاران در خصوص استاندارد امداد رسانی اورژانس و مدت زمان رسیدن بر صحنه حادثه گفت: خوشبختانه وضعیت اورژانس کشور قابل مقایسه با دهه گذشته نیست و در طول سالها، با تربیت متخصص اورژانس در اکثر اورژانس های کشور متخصص اورژانس وجود دارد.
 
وی گفت: در طول 5 سال گذشته توجه ویژه ای به ناوگان اورژانس شده است و تعداد پایگاه های اورژانس افزایش یافته است ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
 
هاشمی گفت: مدت زمان رسیدن اورژانس در شهری مانند تهران که جزو کلان شهرهای دنیا محسوب می شود، به دلیل نبود آمبولانس هوایی و ترافیک بیش از 8 دقیقه و بین 14 تا 17 دقیقه است، اما در جاده های اصلی حضور اورژانس خوب بوده و مدت زمان رسیدن امدادگران اورژانس در صحنه حادثه 14 دقیقه می باشد.
 
وزیر بهداشت در عین حال گفت: هنوز در جاده های فرعی پوشش اورژانس کامل نیست و تقریباً 25 درصد جاده های فرعی تحت پوشش هستند که با استانداردها فاصله داریم.
 
راه اندازی 16 پایگاه اورژانس هوایی در دولت یازدهم
 
هاشمی به راه اندازی 16 پایگاه اورژانس هوایی از اول دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب به 30 پایگاه اورژانس هوایی دیگر نیاز داریم که امیدواریم با هماهنگی های صورت گرفته با جمعیت هلال احمر، ارتش جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی، بتوانیم تعداد پایگاه های اورژانس هوایی را در آینده افزایش دهیم.
 
وزیر بهداشت در مورد تعداد مورد نیاز آمبولانس نیز گفت: حدود 2500 دستگاه آمبولانس نیاز داریم که به تدریج آنها را خریداری می کنیم.
 
 هاشمی از افزوده شدن بیش از 1000 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس در سال آینده خبر داد و گفت: امیدواریم در خصوص آمبولانس هوایی نیز بتوانیم از مساعدت همه دستگاه ها بهره مند شویم.
 
وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مهم ترین هدفی که در سال 93 دنبال می کرده اید چه بوده است و برای سال آینده چه اهدافی را در نظر دارید، گفت: مهم ترین هدف دولت، مجلس و همه کارگزاران، افزایش رضایتمندی مردم و تامین آرامش و آسایش مردم بوده است و ما نیز در حوزه بهداشت و درمان همین مسیر را دنبال کردیم.
 
تلخ و شیرین های حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت
 
وزیر بهداشت گفت: تصمصم داشتیم دارو در دسترس مردم باشد و تا آنجا که می توانستیم قیمت داروها و همچنین و پرداخت از جیب مردم در مراجعه به بیمارستانها را کاهش دادیم، سطح بهداشت را در روستا ها و شهرهای زیر 20 هزار نفر و حاشیه نشینان گسترش دادیم و بالغ بر 2 میلیون نفر تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی قرار گرفتند.
 
وی با بیان این که در حوزه های آموزش و پژوهش نیز اقدامات خوبی انجام شده است، تصریح کرد: حاصل همه اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان، هدفی جز رضایتمندی مردم را دنبال نمی کند و در سال آینده نیز همین هدف را دنبال خواهیم کرد.
 
وزیر بهداشت همچنین به آرزوها و اهداف محقق نشده خود در سال 93 اشاره کرد و گفت: سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی طبق سیاست های کلی سلامت ابلاغی از مقام معظم رهبری باید افزایش می یافت.
 
در بودجه سال 94 مجلس باید زمینه هایی را فراهم می کرد که آن سیاست ها عملیاتی شوند که حتما محدودیت هایی مانع از تحقق این اهداف شد که انشا ا... در سال آینده محقق خواهد شد.
 
دکتر هاشمی همچنین نگرانی در مورد پایدار شدن منابع سلامت و تجمیع بیمه ها و مشکلاتی که در بیمه های تکمیلی و یا تجاری وجود دارد و همچنین ارزشمند شدن برگه های دفترچه های بیمه و افزایش صادرات دارو را از جمله دغدغه هایی عنوان کرد که همچنان وجود دارد.
 
وزیر بهداشت در عین حال افزود: البته واردات دارو را حدود 26 درصد کاهش دادیم و در صدد بودیم قیمت دارو نیز بیشتر کاهش یابد که این امر محقق نشد اما تلاش کردیم که قیمت دارو افزایش نیابد به نحوی که در 6 ماه اول سال قیمت دارو گران نشد.
 
هاشمی اظهار امیدواری کرد که در مورد اهداف محقق نشده و همچنین کمک به بیماران صعب العلاج در سال 94 گشایشی حاصل شود و وزارت بهداشت بتواند در این حوزه نیز به بیماران کمک کند.
 
ضرورت پاسخگو بودن یک ارگان واحد در هنگام وقوع حوادث
 
وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری در مورد تبدیل مرکز اورژانس به سازمان اظهار داشت: این موضوع هنوز در حد مطالعه است و باید در قالب یک لایحه ارائه شود.
 
وی با اشاره به نگرانی های سازمان مدیریت از گسترش حوزه های مختلف دولت گفت: معتقدیم در مواقع وقوع حوادث یک ارگان پاسخگو داشته باشیم و یک شماره امدادی به مردم اعلام بشود و پلیس، نیروهای امدادی اورژانس، هلال احمر و آتش نشانی با هم در صحنه حادثه حضور پیدا کنند و این تجربه موفقی است که در کشورهای دنیا انجام شده است.
 
وزیر بهداشت در پایان و در آستانه سال 94 ضمن دعای عاقبت به خیری برای خود، برای ملت ایران آرزوی سلامتی سربلندی، شادی و نشاط همراه با رفاه و آسایش کرد و اظهار امیدواری کرد که با کمک خداوند کشور بیش از گذشته بتواند ضمن اخلاق مداری مسیر توسعه و پیشرفت را دنبال کند به نحوی که همه مردم به ویژه مردم مناطق دوردست، اقشار کم درآمد و محرومین از آسایش، آرامش و رفاه بیشتری برخوردار باشند.