به گزارش پارس، سردار اسکندر مؤمنی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز مسافرت‌های نوروزی از ۲۵ اسفند و حضور شبانه‌روزی ماموران پلیس راهور در سراسر جاده‌های مواصلاتی گفت: تجربیات سال گذشته و همچنین سال ۹۱ نشان می دهد پرترددترین و پرتصادف‌ترین ایام تعطیلات  ۲۹ اسفند، اول فروردین، هفتم، هشتم، دوازدهم و سیزدهم به شمار می رود.
 
وی ادامه داد: سفرهای نوروزی طبق برنامه‌ریزی‌های ما و با توجه به استقبال شهروندان از ۲۵ اسفند آغاز شده و روز به روز در حال افزایش است و امیدواریم با رعایت قوانین و مقررات، مسافران نوروزی سفرهای خوبی را در پیش‌رو داشته باشند.
 
مومنی با اشاره به اینکه امسال ۵۰ هزار نیروی پیس در قالب نیروهای پیاده، موتوری و خودروسوار در تلاش هستند که سفری ایمن را تا پایان طرح نوروزی برای مسافران رقم بزنند، افزود: متاسفانه ۴۱ درصد تلفات مربوط به واژگونی وسایل نقلیه بوده است که بیشترین علت این واژگونی خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان همچنین تخطی از سرعت مطمئنه و سبقت غیرمجاز گزارش شده است.
 
رئیس پلیس راهور ناجا اضافه کرد: ۲ هزار و ۴۳ راننده به دلیل کسب ۳۰ نمره منفی در ایام نوروز از رانندگی محروم شدند و به هیچ عنوان حق رانندگی ندارند. این در حالی است که ۵ هزار راننده دیگر نیز در آستانه محرومیت از رانندگی هستند.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه رانندگانی که گواهینامه آنها ضبط می شود و دلیل آن انجام تخلفات پرخطر گزارش شده است، ۶ ماه حق رانندگی ندارند، تصریح کرد: با گذراندن دوره ۶ ماهه ، تخلفات و نمره منفی های رانندگان صفر خواهد شد و رانندگان بار دیگر اجازه رانندگی خواهند داشت.
 
مومنی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره فعالیت سامانه ۱۱۰۱۲۰ بیان کرد: سامانه کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی همچنان فعال است و مسافران می توانند تخلفات رانندگان اتوبوس را از طریق این سامانه به پلیس اعلام کنند و پلیس در اسرع وقت به شکایات مسافران رسیدگی خواهد کرد و در نهایت اس ام اس نتیجه شکایت برای شاکی ارسال خواهد شد.
 
رئیس پلیس راهور ناجا از رانندگان خواست علاوه بر به همراه داشتن مدارک هویتی راننده و خودروی سوای برگه معاینه فنی و همچنین بیمه نامه خودروی خود را نیز در طول سفر همراه داشته باشند.