به گزارش پارس احد وظیفه در گفتگو با مهر افزود: براساس نقشه های پیش یابی سامانه بارشی فعالی بر روی دریای مدیترانه مستقر است که امواج ناشی از آن به تناوب تا پایان هفته جاری کشور را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو امروز در برخی مناطق جنوب غرب، جنوب، غرب، نواحی مرکزی و بخش هایی از شرق دامنه های جنوبی البرز به تدریج شمال شرق کشور ابرناکی بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد و در مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می شود.


به گفته وی این موج روز دوشنبه در شمال شرق و شرق کشور فعال خواهد بود. ضمن اینکه در این روز در غرب، جنوب غرب، دامنه های مرکزی و جنوبی زاگرس نیز ابرناکی و بارش باران و برف تداوم داشته و گستره بارش ها روز سه شنبه دامنه های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر را نیز فرا می گیرد.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی اظهار داشت: روز چهارشنبه نیز در جنوب غرب دامنه های مرکزی و جنوبی زاگرس نواحی مرکزی دامنه های جنوبی البرز سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور بارش ها ادامه خواهد داشت.

وظیفه تصریح کرد: فردا دمای هوا در سواحل دریای خزر افزایش می یابد که در برخی مناطق سواحل غربی خزر و استان اردبیل با وزش باد جنوبی نسبتا شدید همراه خواهد بود.

وی تاکید کرد: امشب در استان های خوزستان، ایلام، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و روزهای دوشنبه و سه شنبه علاوه بر این استان ها در بوشهر و جنوب فارس نیز وزش باد شدید و در برخی نقاط باد و گرد و خاک پیش بینی می شود.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تاکید کرد: همچنین در سه روز آینده به سبب وزش باد شدید خلیج فارس مواج و طوفانی خواهد بود.

به گفته وظیفه، شدت بارش ها امشب در شمال خوزستان کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال بختیاری و شمال بوشهر و روز دوشنبه در شمال خوزستان و لرستان و روز سه شنبه در شمال خوزستان، لرستان کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال بختیاری پیش بینی می شود.

وظیفه تصریح کرد: طی سه روزه آینده خلیج فارس به سبب وزش باد شدید مواج و توفانی خواهد بود و ارتفاع موج در روز یکشنبه در مناطق شمالی آن به ۵/۲ متر، روز دوشنبه به ۳ متر و در روز سه شنبه به ۴ متر خواهد رسید. از این رو توصیه می شود که شناورهای سبک و قایقهای تفریحی از تردد غیرضروری در مناطق یاد شده خودداری کنند.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی یادآور شد: با تداوم بارشها، آب گرفتگی معابر عمومی و اختلال درتردد و لغزندگی درجاده های کوهستانی به سبب تشدید بارش برف و باران امشب در استان های خوزستان، کهگیلویه وبویر احمد، چهار محال وبختیاری و لرستان فردا در شمال خوزستان و استان های لرستان، کهگیلویه وبویر احمد و چهار محال وبختیاری و روزسه شنبه در استان های خوزستان،کهگیلویه وبویر احمد، چهار محال و بختیاری، لرستان، کردستان، جنوب آذربایجان شرقی،جنوب آذربایجان غربی و دامنه های البرز در استان های مازندران،گیلان، قزوین، البرز و تهران پیش بینی می شود.

وظیفه افزود: از این رو برای تردد در جاده های کوهستانی همراه داشتن تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ و لباس گرم و ... ضروری است.

وی یادآور شد: فردا آسمان تهران نیمه ابری در بعضی ساعات ابری و اوایل شب همراه با بارش پراکنده و وزش باد و در ارتفاعات بارش برف است. بیشینه و کمینه دمای پایتخت با یک درجه افزایش نسبت به امروز به ترتیب به ۱۶ و ۹ درجه سانتیگراد بالای صفر می رسد.