به گزارش پارس به نقل از ایسنا، همزمان با برگزاری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نمایشگاه، پرفورمنس و ورک‌شاپی از آثار برخی هنرمندان تجسمی با محوریت مقابله با افراطی‌گری و خشونت‌طلبی و همچنین دفاع از ساحت پیامبر اکرم (ص) در قالب برنامه‌ای با عنوان پیامبر مهربانی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.ش


در این نمایشگاه که از 19 تا 26 بهمن‌ماه در خانه هنرمندان برپا است آثار تصویرسازی، حجم، نگارگری و نقاشی از 24 هنرمند به‌نمایش گذاشته می‌شود.

در مراسم افتتاح این برنامه، مجتبی آقایی - دبیر هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر - درباره این برنامه گفت: «پیامبر مهربانی» شامل سه بخش نمایشگاه،‌ پرفورمنس و ورک‌شاپ است که در آن، 24 اثر از 24 هنرمند به‌نمایش گذاشته می‌شود. این برنامه که نمادین است، به‌صورت خودجوش از طرف هنرمندان به جشنواره پیشنهاد شد و برنامه‌ای از پیش تعیین شده و برنامه‌ریزی‌شده نبود.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه، هنرمندان آثار خود را با محوریت اعتراض به خشونت‌طلبی و افراطی‌گری و همچنین هتک حرمت ساحت انبیای الهی به‌نمایش می‌گذارند.

او افزود: همزمان با این نمایشگاه از سایت کمپین هنرمندان تجسمی برای دفاع از ساحت انبیای الهی رونمایی می‌شود. هنرمندان رشته‌های مختلف می‌توانند به این سایت مراجعه کنند و با ثبت نام در آن، آثار خود را به‌نمایش بگذارند.

این سایت علاوه بر هنرمندان، از افراد دیگر هم ثبت نام می‌کند و همه می‌توانند در آن حضور داشته باشند. امیدواریم این برنامه موقعیت مناسبی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی با محوریت اصول انسانی و ادیان الهی باشد.

در ادامه‌ی این مراسم، سایت کمپین هنرمندان تجسمی برای دفاع از ساحت انبیای الهی رونمایی شد و برخی هنرمندان نیز در آن ثبت نام کردند.

در بخش دیگری از این مراسم، کیوان کهریزی - دبیر نمایشگاه پیامبر مهربانی - درباره‌ی برگزاری این برنامه، گفت: تم اصلی پیامبر مهربانی دفاع از ساحت انبیای الهی است. در ورک‌شاپی که در خانه هنرمندان با همین موضوع برگزار می‌شود، تعدادی از هنرمندان، اثر سلطان محمد را بازخوانی می‌کنند. هر هنرمند با توجه به سبک کاری و تکنیک‌های خاص خود، نمای تازه‌ای از این اثر را به‌نمایش می‌گذارد. قرار است 6 یا 7 نقاشی از این اثر ارائه شود.

او درباره‌ی انتخاب نقاشان برای این برنامه، اظهار کرد: همه این هنرمندان، تحصیلات آکادمیک دارند و براساس فراخوانی که اعلام شد، اظهار تمایل کردند که در آن حضور داشته باشند. علاوه بر این، پرفورمنسی در محوطه خانه هنرمندان اجرا می‌شود که یک اثر تجسمی است و نه یک تئاتر و از محدوده بیرون تا سالن طبقه اول و دوم را دربرمی‌گیرد. در این پرفورمنس 12 نفر، ‌12 گوی را به نشانه‌ی والا بودن مقام پیامبر (ص) در دست می‌گیرند.

مجسمه‌هایی از نادر قشقایی،‌ حجت‌الله عاقلی، مرضیه محجوبیان و چند هنرمند دیگر، در این نمایشگاه به‌نمایش گذاشته می‌شود.