به گزارش پارس به نقل از تسنیم، سید مسعود رایگانی در نشست خبری هجدهمین کنگره سراسری طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با تشریح برگزاری این کنگره اظهار داشت: یکی از موارد مهمی که در این کنگره به آن پرداخته می‌شود سونوگرافی اسکلتی و عضلانی است که نحوه دقیق تشخیص را برای پزشکان جهت درمان بیماری‌های اسکلتی و عضلانی افزایش می‌دهد همچنین کاربرد بسیاری برای بالا بردن دقت تزریقات موضعی دارد، هم اکنون سونوگرافی اسکلتی عضلانی در مراکز درمانی شهدای تجریش، مدرس و استانهای شیراز، تبریز و بیمارستان بقیةالله مورد استفاده قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان جنبه اجرایی ندارد و تداخلی نیز با رشته‌های دیگر پزشکی ایجاد نمی‌کند و پزشکان می‌توانند در مطب خود از این دستگاه بهره‌مند شوند.

وی در ادامه طرح تحول سلامت نیز اشاره کرد و گفت: طرح تحول سلامت یکی از بنیادی‌ترین اقدامات در دهه‌های اخیر ایران به حساب می‌آید براین اساس اولویت سلامت جزو موارد اصلی سیستم اجرایی کشور قرار است که قدم مبارکی است، با این طرح اکثریت مردم ایران دیگر دغدغه دریافت خدمات حاد درمانی ندارند البته ممکن است یکسری موارد در مسیر این طرح تکمیل شود براین اساس یکی از این موارد که باید به آن پرداخته شود آن است که به مقوله سلامت کلی‌تر پرداخته شود.بنابراین اقدامات باید سلامت‌محور باشد نه درمان‌محور تا افراد بیمار نشوند.
رایگانی تصریح کرد: بنابر این مقولات پیشگیری از بیماری از جمله توصیه به ورزش بسیار اهمیت دارد، در حوزه توانبخشی نیز ما شاهد ارائه خدمات در بیمارستانها هستیم که این کار در طی اجرای طرح تحول سلامت در حال انجام است.
وی به مبحث اصلاح کتاب ارزش نسبی تعرفه‌ها نیز اشاره کرد و بیان داشت: خوشبختانه خدمات توانبخشی بسیاری دارای تعرفه شدند ولی برخی از خدمات توانبخشی پوشش بیمه‌ای لازم را ندارند که می‌توان به خدمات "کاردرمانی" و بخشی از بستری‌های توانبخشی اشاره کرد که پوشش بیمه‌ای پایه ندارند ولی شناسنامه‌دار کردن تمام خدمات توانبخشی که دارای تعرفه شدند کار شایسته‌ای است. مسلما اگر پوشش بیمه‌ای از این خدمات به خوبی صورت گیرد هزینه‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد شد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران درباره نوع پوشش بیمه‌ها برای پروتزها نیز گفت: بسیاری از پروتزها پوشش بیمه‌ای ندارند اصلا ارتوپدی فنی از پوشش بیمه‌ای مناسبی حمایت نمی‌شود. مثلا دست مصنوعی الکترونیکی که قیمت بسیار بالایی دارد بیمه نیست البته با اجرای طرح تحول سلامت بیمارانی که در بخش‌های دولتی بستری می‌شوند خدمات ارتز و پروتز آنها مشمول بیمه می‌شود.
رایگانی به افزایش مراجعه بیماران برای دریافت خدمات توانبخشی اشاره کرد و گفت: جامعه‌ای که به سمت سالمندی پیش می‌رود دریافت خدمات توانبخشی آن بیشتر می‌شود همچنین در گروه جوانان نیز کسانی که بیشتر ورزش می‌کنند دچار آسیب و نیازمند این نوع خدمات می‌شوند و در نهایت وقوع حوادث متعدد نیز ضایعات نخاعی را افزایش می‌دهد.

وی به برخی از مشکلات حوزه طب فیزیکی و توانبخشی در کشور اشاره کرد و افزود: در حوزه توانبخشی همپوشانی‌هایی وجود دارد که مشکلاتی را ایجاد می‌کند راه حل آن نیز تدوین راهنماهای بالینی است.
رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران به وجود و فعالیت 400 متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کشور اشاره کرد و افزود: در آمریکا با توجه به جمعیت 300 میلیونی‌اش 10 هزار متخصص طب فیزیکی فعالیت می‌کنند، در ترکیه نیز که معادل ایران جمعیت دارد 3000 متخصص فعال هستند بنابر این در ایران به 2000 متخصص طب فیزیکی و توانبخشی نیاز داریم.
* 95 درصد کمردردها نیاز به جراحی ندارد
رایگانی در ادامه به برخی از مشکلات بیماران در حوزه تشخیص و درمان بیماریهای اسکلتی و عضلانی اشاره کرد و افزود: بیش از 95 درصد بیمارانی که کمردرد دارند احتیاج به جراحی نخواهند داشت. همانطور که 80 درصد دیسک کمرها نیازی به جراحی ندارد و می‌طلبد بیماران به درستی معاینه و شرح حال از آنها گرفته شود. بنابراین یکی از مشکلات در این حوزه پرداخت بیمه‌ها و حق خدمت از طرف مردم است یعنی ارزش معاینه‌گر باید بیشتر شود نه دستگاه‌‌ها. مثلا میزان حق ویزیت را اگر بخواهیم با هزینه جراحی مقایسه کنیم در کشورهای پیشرفته معادل 700 دلار تا 7000 دلار است یعنی تفاوت حق ویزیت با جراحی 5 تا 6 برابر است ولی این تفاوت در ایران نیز صدها برابر است چون بالاترین حق ویزیت در ایران 35 هزار تومان است ولی هزینه‌های جراحی به میلیونها تومان می‌رسد.
وی ادامه داد: بنابراین با توجه به این فاصله نجومی حق ویزیت و هزینه‌های جراحی زمان کمتری برای گرفتن شرح حال بیمار گرفته می‌وشد و از آن طرف بیماران بیشتری ویزیت می‌شوند. بطور مثال در طرح تحول سلامت روند هزینه‌های زایمان و سزارین اصلاح شد به طوری که هزینه زایمان "50k" در نظر گرفته شد ولی هزینه تعرفه سزارین "40k" شد و این اقدام باعث افزایش زایمان طبیعی می‌شود. بنابر این برای کاهش اقدامات غیرضروری پزشکی باید ارزش ویزیت و دانش بالینی پزشک برای جبران اقتصاد و درمان پزشکان اصلاح شود.
رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در ادامه به ضرورت پیوست توانبخشی در تمام راهنماهای بالینی اشاره کرد و افزود: باید در مباحث آموزشی پزشکان عمومی نیز مقوله توانبخشی گنجانیده شود.
به گزارش تسنیم، هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگلوز ایران در تاریخ 5 لغایت 7 آذرماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود که دارای 15 امتیاز بازآموزی مداوم در رشته‌های مختلف از جمله طب فیزیکی، ارتوپدی، طب ورزشی، داخلی، روماتولوژی، زنان، جراحی اعصاب، بیهوشی و حوزه‌های پایه‌ای شامل پرستاری، کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و ارتوپدی فنی می‌توانند در این کنگره حضور به عمل آورند.