به گزارش پارس به نقل از ایرنا، بیش از دو هفته است که مفقود شدن هواپیمای مالزیایی چتر گمانه زنی های متعدد را بر رسانه های جهان گسترده است.

جدیدترین مطلب منتشر شده در شماره روز یکشنبه روزنامه دیلی میل انگلستان، موضوع مکالمه تلفنی یک زن ناشناس با خلبان هواپیمای مفقود شده را مطرح می کند که ساعاتی پیش از پرواز و به وسیله سیم کارت خریداری شده با کارت شناسایی جعلی صورت گرفت.

این روزنامه انگلیسی می افزاید: تحقیقات جاری درباره پرسنل پرواز ۳۷۰ و سرنشینان آن بر مکالمه ای تلفنی متمرکز شد که دو دقیقه طول کشیده است؛ مکالمه ای بین « زهاری احمد شاه» خلبان هواپیما با زنی ناشناس، ساعاتی پیش از پرواز هواپیمای ۷۷۷ در ۱۶ روز پیش.

بر اساس این گزارش، محققان، دقت زیادی را معطوف این مکالمه کرده اند که به طور مشخص اهمیت آن در استفاده زن مذکور از کارت شناسایی جعلی برای خرید سیم کارت تلفنی این مکالمه است.

گفتنی است در مالزی خرید سیم کارت برای هر شخصی تنها با اثبات هویت وی از طریق ارائه اسناد رسمی مانند گذرنامه امکان پذیر است.

محققان بر این باورند که امکان بسیار زیادی برای شناسایی آخرین تماس با خلبان وجود دارد و می توان از مشخصات گوشی تلفن همراه هویت و یا گذرنامه او را تشخیص داد.

پلیس مالزی گفته است که پس از پیگیری از مغازه ای که گوشی تلفن وسیم کارت را فروخته است، دریافته که شخصی که سیم کارت را به زن مشکوک داده بود با استفاده از مدارک قلابی اقدام به خرید سیم کارت کرده است.

اطلاعات جدیدی که پلیس مالزی به آن دسترسی پیدا کرده مقامات امنیتی مالزی را بسیار نگران کرده که مبادا زهاری احمد شاه با گروههای ˈتروریستی ˈ در ارتباط بوده است.

پلیس با گفت وگو با همه کسانی که قبل از پرواز با خلبان صحبت کرده اند، اکنون برای کسب اطلاعات بیشتر قرار است با زن و سه فرزند او نیز مصاحبه کند. این در حالی است که این خلبان پیش از این رویدادها از زن خود جدا شده بود.

عملیات جستجو برای یافتن پرواز ام. اچ ۳۷۰ مالزی که ۱۶ روز پیش در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد از ۲۴ اسفند در دریای جنوب چین نیز متوقف و تلاش ها بر دو دالان هوایی احتمالی متمرکز شد.

دالان شمالی از مرز قزاقستان و ترکمنستان به شمال تایلند امتداد دارد و دالان جنوبی نیز از اندونزی به جنوب اقیانوس هند می رسد.

پرواز ام. اچ ۳۷۰ مالزی بامداد روز شنبه ۱۷ اسفند با ۲۳۹ مسافر و خدمه پرواز در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد و معمایی در زمینه حمل و نقل هوایی بوجود آورده است.