به گزارش پارس به نقل از فارس، براساس تصاویر دریافتی از دوربین های نظارتی‏ ، سامانه های هوشمند ترددشمار برخط و گشت های شعب راهداری سراسر کشور، در حال حاضر به استثناء محورهای مسدود و ممنوع ذکرشده، بقیه محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.


در ۲۴ ساعت گذشته، کل تردد ثبت شده براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۹۹۳ تردد شمار در محورهای برون شهری، تعداد ۷۸ میلیون و ۶۰ هزار و ۴۰۶ دستگاه وسیله نقلیه بوده که نسبت به روز قبل از آن ۳/۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

در همین مدت همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین در ترافیک را ه ها ۲۱ درصد، اوج تردد بین ساعات ۱۶ الی ۱۷ و کمترین تردد بین ساعات ۶ الی ۷ صبح صورت پذیرفته که هموطنان با آگاهی از این موضوع می توانند ساعات مناسب تری را برای سفر انتخاب کنند.

* محورهای دارای بیشترین تردد در ۲۴ ساعت گذشته

آزادراه کرج - تهران پل کلاک، آزادراه کرج- قزوین (گلشهر) ، محور کرج-ماهدشت، محور جاسک - لیردف در استان هرمزگان، جاده مخصوص کرج-تهران، محور جیرفت - بندرعباس (آب نما) و محور ایلخچی-تبریز در آذربایجان شرقی، در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین تردد را داشته آند.

* محورهای مسدود تا اطلاع ثانوی به دلیل رویدادهای غیرمترقبه

محور شمشک - دیزین (جاده اختصاصی حدفاصل پارکینگ بالا تا پارکینگ پایین) واقع در استان البرز، به دلیل بارش برف، تا اطلاع ثانوی مسدود است، البته همه روزه‏ امکان تردد از تهران به محور شمشک تا پارکینگ بالا، از ساعت ۷ لغایت ۱۷، همینطور از کرج به محور دیزین تا پارکینگ پایین، به طور ۲۴ ساعته، میسر است.

محور شهداد - نهبندان، مقطع واقع در استان کرمان، به دلیل وقوع سیلاب از کیلومتر ۶۰ تا ۷۳ تا اطلاع ثانوی مسدود است.

محور پونل - خلخال‏ (از سه راهی پونل تا ورودی جاده زندانه) مقطع واقع در استان گیلان، به دلیل بارش برف، تا اطلاع ثانوی مسدود است.

* ممنوعیت تردد به دلیل عملیات کارگاه جاده ای

محور اصلی قم - گرمسار و بالعکس، واقع در استان های تهران‏ ، سمنان و قم، به دلیل تمدید عملیات راهسازی، تا مورخ ۳۱/۳/۹۳، مسدود و مسیر جایگزین برای خودروهای سواری آزادراه قم تهران، برای وسایل نقلیه سنگین محور قدیم قم تهران و در ادامه برای همه خودروها، جاده امام رضا به سمت پاکدشت و گرمسار خواهد بود.

محور شهرکرد - اصفهان، واقع در استان چهار محال و بختیاری، حد فاصل پیچ چشمه تا خط الرأس گردنه رخ به طول ۸ کیلومتر از تاریخ ۲۵/۹ لغایت ۲۵/۱۲/۹۲ به دلیل متروکه شدن گردنه رخ و احتمال ریزش کوه مسدود و مسیر جایگزین تونل های دوقلوی رخ خواهد بود.

محور رامهرمز – دشت دنا - کارخانه سیمان خوزستان، مقطع واقع در استان خوزستان، حد فاصل کیلومتر ۱۲ الی ۱۶ از تاریخ ۱۴/۱۲ لغایت ۲۰/۱۲/۹۲، به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت، تردد برای خودروهای سنگین مسدود و مسیر جایگزین رامهرمز- نمره یک- هفتگل - کارخانه سیمان خواهد بود.                                                                                                                

* ممنوعیت تردد به تفکیک یا اولویت وسایل نقلیه

در محور کرمان راین حسین آباد جیرفت (ساردوئیه جیرفت) ، واقع در استان کرمان، به دلیل مداخله با ترافیک شهری‏ ، تردد در جاذبه های گردشگری و عبور ۲۳ کیلومتری از مسیر فرعی، تردد خودروهای سنگین و حاملین فرآورده های نفتی ممنوع و مسیر جایگزین، محور ترانزیت کرمان دهبکری جیرفت، معرفی می شود؛ تردد وسایل نقلیه سواری در محور فوق، بلامانع است.

* محدودیت تردد به دلیل عملیات کارگاه جاده ای

آزادراه تهران - کرج - قزوین، مقطع واقع در استان البرز، حدفاصل کیلومتر ۱۳ الی ۴۰۰/۷۱، از تاریخ ۲۸/۱۱ لغایت ۲۰/۱۲/۹۲ به غیر از ایام چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه ساعت ۸ الی ۱۶ به دلیل عملیات احیای خط کشی محور، تردد با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می شود.