به گزارش پارس به نقل از فارس، افسانه نیک راد با بیان اینکه نوروز یکی از سنت های باستانی است، اظهار داشت: متأسفانه نورز به جای اینکه سنت ها را زنده کند از حالت طبیعی خود خارج شده و بیشتر اسیر تشریفات و هزینه های بی مورد شده است.

تحت الشعاع قرار گرفتن نوروز به دلیل چشم و هم چشمی ها

وی افزود: هر ساله با آغاز فصل بهار و نوروز باستانی شور و هیجان و تلاش مردم برای تغییرات در خود و خانواده به وجود می آید تا به استقبال بهار بروند این در حالی است که در کنار مسائل خوب نوروز، چشم و هم چشمی، اسراف و تفریط در خرید، این آئین ملی و سنتی را تحت شعاع خود قرار داده است.

این کارشناس آسیب های خانواده گفت: در سال های نه چندان دور خانواده ها همان وسیله هایی را که داشتند حتی وسایل قدیمی را تمیز می کردند و مورد استفاده خود قرار می دادند اما امروزه نوروز بهانه ای برای اسراف و متحمل شدن هزینه های گزاف شده است گویی تغییر دکوراسیون و صرف هزینه های بالا و البته بی مورد از واجبات نوروز شده است و افرادی که توانایی آن را ندارند، تحقیر می شوند.

نیک راد ادامه داد: مدل های مختلف تبلیغاتی که در حال حاضر در رسانه ملی نیز شدت یافته فراتر از وضعیت اقتصادی پیش رفته است، این مسئله به مصرف گرایی دامن زده است همچنین اسراف و تجمل گرایی در افرادی که از ماهواره استفاده می کنند به دلیل تبلیغات بیش از حد و رنگارنگ بیشتر به چشم می خورد.

شدت یافتن اختلافات زوجین در ایام قبل و پس از عید نوروز

وی با اشاره با بیان اینکه در ایام پایانی سال و پس از تعطیلات نوروزی اختلافات زوجین بیشتر می شود، تصریح کرد: این مسئله به دلیل تقاضاهای زنان برای خرید، تغییر دکوراسیون به هر قیمت است و از آنجایی که مردان توانایی پرداخت این هزینه ها را ندارد ناسازگاری و در بیشتر موارد دعوا و جنجال بین زوجین به پا می شود.

این مشاوره خانواده خاطرنشان کرد: بهتر است خانواده ها از ایام نورز بهترین استفاده معنوی را ببرند و انرژی کسب کنند برای سال جدید و با پایین آوردن سطح خریدهای بی مورد کمک به اقتصاد خانواده کنند و روحیه خانواده را نشاط ببخشند.