به گزارش پارس به نقل از مهر، در بیانیه شورای عالی نظام پزشکی ایران آمده است: جامعه بزرگ پزشکی کشورمان همواره به خود بالیده است که در ادوار مختلف تاریخ معاصر این سرزمین به جای کنج عافیت گزیدن، همزمان با پرداختن به رفع آلام دردمندان پیشاپیش سایر اقشار نقش مؤثر خود را در تحولات اجتماعی به خوبی ایفا و پس از آن نیز در دوران انقلاب شکوهمند اسلامی و دفاع مقدس و سالهای سازندگی و تمامی صحنه های حساس و خطیر، به وظیفه صنفی، انسانی و دینی خود عمل کرده است، همکاران دربند رژیم ستم شاهی، شهدا، اسرا، مفقودین و جانبازان سرافراز جامعه پزشکی افتخارات ماندگار و ابدی و یادگاران ذی قیمت ما از بیش از نیم قرن مجاهدت در راه اعتلای میهن عزیزمان هستند. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز علیرغم مشکلات اقتصادی و محدودیتهای ناشی از تحریمها، دست آوردهای عظیم علمی، اکتشافات، اختراعات و تولید علم در حوزه های مختلف پزشکی باعث حیرت محافل علمی جهان گردیده است و این در حالیست که امکان زندگی بهتر و امکانات بسیار فراوان تر در بسیاری از کشورهای پیشرفته برای آنان وجود داشته، لیکن ادای وظیفه دینی و میهنی، باعث گردیده که از مواهب دنیوی چشم پوشی و علیرغم مشکلات اقتصادی، معیشتی و شغلی متعدد عاشقانه به خدمت به این نظام و مردم مشغول باشند و حتی بسیاری از کم لطفی ها و برخوردهای غیرعادلانه را تحمل نمایند، خدمت داوطلبانه و یا در قالب دوره های پیش بینی شده در مناطق محروم که هم اکنون نیز ادامه دارد، تنها و تنها مختص این گروه از تحصیلکردگان این مرز و بوم است و در هیچ جای دیگر دنیا نیز وضعیت مشابهی نمی توان یافت. سوء مدیریت ها و ناهنجاریهای اجتماعی باعث گردیده که در بسیاری از موارد وضع معیشتی تعداد زیادی از افراد جامعه پزشکی نسبت به سایر اقشار دارای حداقل مدرک تحصیلی، اسف بار و غیر قابل توجیه باشد که در جای خود مایه شرمساری است.

اما نکته غیر قابل تحمل و زجر آورتر آنست که متأسفانه طی سالیان گذشته به جای پرداختن به علتهای ریشه ای و مزمن وضعیت موجود، مانند سهم ناچیز حوزه سلامت از درآمد ناخالص ملی، تعرفه گذاری های غیر منطقی خدمات پزشکی، بیمه های ناکارآمد و بسیاری موارد دیگر با سوء استفاده از حجب و حیای جامعه پزشکی ناجوانمردانه و غیرمنصفانه به جای تقدیر و تکریم از آنان به توهین آشکار و هتک حرمت این حرفه مقدس روی آورده شده است.

حال چرا پس از سالها نرسیدن فریاد جامعه پزشکی به گوش مسئولان، همگرایی بین ارکان نظام سلامت در جهت برنامه ریزی برای حل برخی مشکلات ریشه ای عرصه سلامت ایجاد شده است تهاجمات غیرمنطقی و غیرکارشناسی نسبت به این قشر خدوم به اوج خود رسیده است؟ در حالی که همه بزرگان اعم از علمای دینی و سیاسیون و… بر لزوم وفاق ملی و همدلی در جهت حل مشکلات تأکید می نمایند و رئیس و نمایندگان مجلس، ریاست جمهوری و هیئت وزیران بالاخص وزیر بهداشت، سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و اعضای شورایعالی نظام پزشکی که عصاره جامعه پزشکی کشور هستند و بسیاری دیگر از دلسوزان عزم جدی دارند تا با همکاری یکدیگر و بهره گیری از نظرات نخبگان و کارشناسان خبره نسبت به ساماندهی وضعیت وجود همت گمارند، انتظار می رود که رسانه های مختلف و بالاخص رسانة ملی به روند مثبت فعلی کمک نمایند، آیا در ایامی که دولت و مجلس محترم پس از سالها سعی در اندک ترمیمی در بودجه سلامت کشور دارند این نوع رفتارها جزء تشویش اذهان مردم و ایجاد شبهه و تشکیک در افکار دست اندرکاران نتیجة دیگری هم می تواند داشته باشد؟ براستی از چنین فضای چالش آمیز و غیرصمیمانه چه کسی منتفع می گردد؟ آیا این روند منجر به حل مشکلات مردم و نظام سلامت می شود؟ آیا جزء سودجویان کسی از این فضای خصمانه، غبارآلود و مبهم سودی خواهد برد؟ آیا این رویه خدشه دار کردن حرفة مقدس پزشکی که همواره علما و بزرگان بر حفظ تقدس آن تأکید کرده اند، نیست؟

در پایان ضمن اینکه اعلام می نماییم جامعه پزشکی پیشقدم تر از هر صنفی نسبت به پالایش جزء نامانوس بسیار اندکی از این بدنه اقدام کرده، می کند و خواهد کرد، همگان را به ژرف اندیشی و دقت نظر در شناسایی مبانی پدید آورنده این رخدادها دعوت می کنیم و آمادگی خود را در جهت تنویر افکار عمومی و برگزاری جلسات کارشناسی اعلام می داریم.