خرید و فروش مجله قدیمی توفیق

مجله توفیق، از مشهورترین نشریات فکاهی ایران است که بصورت اینترنتی برای علاقه‌مندان توسط مجموعه آرشیو ایران که خدمات خرید و فروش مجله و روزنامه قدیمی انجام می‌دهد، فروخته می‌شود. این نشریه در سه دوره انتشاراتی و در طول 50 سال (1351-1301)، توانست با استفاده از زبان طنز، کاریکاتورهای زنده و نقد مهم ترین مسائل سیاسی - اجتماعی، در قالب هفته نامه، ماهنامه و سالنامه، مخاطبان بسیاری را در میان طبقات مختلف اجتماعی فراهم آورد.

دفتر موسسه توفیق در خیابان استانبول، ضلع غربی خیابان لاله زار شماره ۱۲۸ قرار داشت و روزنامه، هفته نامه، ماهنامه، سالنامه و کتاب توفیق برای دهه ها و تا سال ۱۳۵۰ در این محل چاپ و منتشر می‌شد.

برای خرید و فروش مجله و روزنامه قدیمی از طریق شماره 09165424886 با آرشیو ایران تماس بگیرید یا از طریق تلگرام خواسته خود را ارسال کنید

به گفته فریده توفیق توالت توفیق پر بود از شعار و نوشته! انگار تنها برای رفع حاجت آن جا نمی رفتند بلکه گاه برای مطالعه سر از مستراح در می آوردند. از آن جا هم به عنوان «مرکز مطالعات فکاهی» یاد می کردند. جلسات تحریریه در روز خاص و ساعت معین برپا می شد. خرید و فروش مجله و روزنامه قدیمی - در فاصله هر جلسه نیز فشرده اخبار مهم مطبوعات، رادیو، تلویزیون و حتی شایعات فهرست می شد، به تعداد افراد جلسه تکثیر می شد. کنار فشرده خبر ها هم کاغذ، قلم، مداد، پاک کن و مدادتراش می گذاشتند.

خرید و فروش مجله قدیمی توفیق - آنجی دیکنسون - یل براینر

بر اساس خبر ها در سکوت لابد با نوک مدادهای زیر لب به سوژه ها فکر می کردند. برای اعضای جلسه نیز یونیفورم خاصی طراحی شده بود، به رنگ سرمه ای، کلاهی نیز بافته شده بود، کاسه ای به سیاق کلاه توفیق بنیانگذار موسسه، بعد فکر کردن سوژه ها نوشته و طراحی می شد. خرید و فروش مجله و روزنامه قدیمی  -بعد نوبت می رسید به رد و قبول مطالب نوشته شده؛ اگر مطلب قبول می شد اما به دلیل سانسور دولتی غیر قابل چاپ بود با مهر تند سیاسی، تند مذهبی، تند جنسی بایگانی می شد. آرشیو بزرگی از کار های خلاق و جذاب در آن سال ها در مجله توفیق درست شده بود، که مجال نشر پیدا نکردند. به گفته فریده توفیق در سال ۱۳۵۸ در بلبشو و بی نظمی های بعد انقلاب همه از بین رفتند.

خرید و فروش مجلات قدیمی ایران - توقیف توفیق!

مجله توفیق از ۱۳۰۲ تا چهل و هشت سال بعد، در دوره هایی توقیف شد و وقتی توفیق، توقیف می شد یا موقتا به محاق می رفت پرچم مجله نیم افراشته در نمایندگی های آن مجله بالا می رفت. خرید و فروش مجلات قدیمی ایران را می‌توانید از طریق تماس با شماره ..... خریداری کنید. پرچم یکی از ده ها نشان و نمادی بود که در مجله توفیق به کار گرفته می شد. گوشه ای از پرچم، عکس مرد و زنی بود سوار بر خری که پشت سرشان هم بچه میمونی سوار بود. شوخی و گاه لودگی از ویژگی های کار و فعالیت در توفیق بود.

خرید و فروش مجلات قدیمی ایران - توقیف توفیق

توفیق چهل و هشت سال عمر کرد و نه تنها با مردم و عادت های بد ایرانی ها که بسیاری وقت ها با صاحبان قدرت شوخی کرد تا بلکه افراد اعم از رعیت و صاحب قدرت متوجه اشتباه های شان شوند.(1)

خرید و فروش فروش روزنامه قدیمی - توفیق در کنار ملانصرالدین!

شاید چنین به نظر آید که مجله «توفیق» تنها مصرف داخلی داشته و خارج از ایران کسی آن را نمی خوانده است، ولی چنین نیست!

خرید و فروش فروش روزنامه قدیمی - دیپلمه بیکار

«ناصر فیض» از طنزسرایان معاصر کشورمان در این زمینه به نقل خاطره ای پرداخته و می گوید: «یادم هست سال ها پیش با عمران صلاحی به باکو سفر کردیم و آنجا علاوه بر شماره هایی از مجله «ملانصرالدین»، چند شماره از مجله توفیق هم یافتیم و برایم خیلی جالب بود که توفیق در باکو هم مخاطب دارد و کسانی آن را می خواندند.»(2)

خرید و فروش مجله قدیمی گل اقا - از توفیق تا گل اقا!

دوره طولانی انتشار توفیق یکی از دلایل ماندگاری این مجله در گذر سال ها و دهه ها بوده است، از سوی دیگر توفیق در انتشار مطالب طنز بسیار سخت گیر عمل می کرد و برخلاف دیگر نشریه های طنز آن روزگار هرچیز با مزه و شوخی را که به دست اعضای تحریریه می رسید زیرچاپ نمی برد و سعی می کرد با ارزیابی های کیفی و همچنین رعایت اصول فارسی نویسی و ارزش های ادبی و زیبایی شناسی آثار را چاپ کند و حداقل استانداردهایش را همیشه حفظ می کرد.

خرید و فروش مجله قدیمی گل اقا

از طرفی توفیق نسلی از خبره ترین و زبده ترین طنز پرداز ها را تربیت کرد و چهره هایی مانند کیومرث صابری فومنی (گل آقا) - خرید و فروش مجله قدیمی گل اقا - عمران صلاحی، منوچهر احترامی و... از طنز پرداز ها و نویسندگانی هستند که در مکتب توفیق درس آموختند و حاصل تجربه هایشان را در سال های بعد از انقلاب به نسل های بعد منتقل کردند.

خرید و فروش مجلات قدیمی زمان شاه - بازتاب تحولات سیاسی عصر پهلوی به زبان طنز!

می توان گفت: «مجله توفیق از نخستین مجله های سیاسی فکاهی در ایران است که کارش را از ۱۳۰۱ آغاز کرده و تا سال ۱۳۵۰ نیز انتشارش ادامه داشته است. نیم قرن فعالیت توفیق بازتاب تحولات دوران سیاست پهلوی است. بی ثباتی سیاسی به سبب ناپایداری دولت ها در دوره پهلوی دوم، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، عملکرد نخست وزیران، جنبش ملی شدن نفت، انتقاد از گرانی و بیکاری، انتقاد از فساد ادارات و دستگاه های دولتی، اصلاحات ارضی و انواع مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دیگر مهم ترین کلیدواژه های انتقادات تند نویسندگان این مجله در لفافه طنز است.»

خرید و فروش مجلات قدیمی زمان شاه - صدر اعظم عصائی

این در حالی است که توفیق به دلیل حمایت از ملل محروم، مخالفت با سیاست های آمریکا و اسرائیل و فعالیت در قالب حزبی به نام «حزب خران» متهم به گرایش های چپ نیز هست. خرید و فروش مجلات قدیمی زمان شاه - «توفیق» هم به عنوان سندی از فرهنگ عامه واجد اهمیتی انکارناپذیر در هرگونه مطالعه جامعه (و مردم) شناسانه آن دوران است و هم به عنوان نمونه ای موفق از انتقاد سیاسی قابل تامل و بررسی است. (3)

خرید و فروش مجلات قدیمی زمان شاه - آب گران شد - سازمان لوله کشی آب تهران

برادران توفیق، شامل عباس، حسین و حسن توفیق، بنیان گذاران این مجله، به ویژه در دوره سوم انتشار در سال های میانی دهه سی خورشیدی، خود در زمره دانش آموختگان و اشخاص منورالفکر آن عصر بوده اند و اگر مسیر موفقیت توفیق را در اقبال مردم یافته اند، از درایت و تیزهوشی آن ها سرچشمه گرفته است.

خرید و فروش مجلات قدیمی زمان شاه  - بارش برف - هویدا

خرید و فروش مجلات قدیمی زمان شاه در دوره های اول و دوم توفیق، به خصوص در دهه معروف ۱۳۲۰ خورشیدی، آکنده از جوش و خروش سیاسی و کاریکاتورهای نیشدار و باب طبع مخاطبان آن عصر بوده است. از دهه بیست که پس از اختناق شدید روزگار پهلوی اول به دهه حاصلخیز شهرت یافته، همه نشریات کم وبیش دستخوش شور و تب سیاسی بوده اند و رادیکال بودن یک نشریه در آن دوره نمی تواند ملاکی برای ارزش گذاری کیفی نیز محسوب شود. گو این که توفیق در همان دوران نیز، در بستر مناسبی به دور از افراط و تفریط و هتک نگاری های رایج، فعالیت داشت.

خرید و فروش مجلات قدیمی ایران - دو کاریکاتور معروف!

در سایه سردبیری حسن توفیق و تلاش همکارانش، با الهام گرفتن از فرهنگ، فولکلور و طنز غنی نهفته در فرهنگ عامیانه این سرزمین، کاریکاتورهایی پدید آمدند که قابلیت حضور در برهه های گوناگون شادی و حتی سوگ را می یافتند. خرید و فروش مجلات قدیمی ایران به عنوان مثال، می توان به دو کاریکاتور مشخص در دهه چهل شمسی با مضمون گرانی نان، هم زمان با ماه محرم در سال ۱۳۴۲ و همچنین، مرگ جهان پهلوان غلامرضا تختی در زمستان سال ۱۳۴۶ اشاره کرد.

خرید و فروش مجلات قدیمی ایران  - علم و کتل - کاکا توفیق

درواقع، کاریکاتور ایرانی در دوره سوم انتشار توفیق انسجام پیدا کرد و هویت یافت. در آثار حسن توفیق، به ویژه روی جلدهای معروف توفیق با امضای شناخته شده «استودیو توفیق» که اغلب از آثار این استاد بوده اند، دو خصوصیت جالب و شگفت انگیز به دید می آید. خرید و فروش مجلات قدیمی ایران  نخست ترکیب بندی و عمق بخشی به اثر، بدون حجم پردازی یا سایه کاری و تنها با ساده ترین دیزاین ها، و دوم خلق کاریکاتور از چهره های سیاسی روز با همین خطوط ساده و مقطع است.

خرید و فروش مجلات قدیمی ایران - مرگ تختی توفیق

چنان چه پیش از این نیز اشاره شد بدون تردید بسیاری از کارتونیست های ایرانی، به ویژه پیشکسوت های امروز به نوعی نام و شهرت شان را مدیون نشریه ای هستند که فراتر از یک نام، انتخاب مکتب توفیق چه در عرصه طنز نوشتاری و چه کارتون، برای آن زیبنده است و نام و آثار استاد حسن توفیق در این مکتب، نقش اصلی و محوری را دارند.(4)

خرید و فروش مجله طنز قدیمی - نشریه ای که هر علاقمند به طنزی یک دوره آن را باید بخواند!

علی اکبر قاضی زاده فعال مطبوعاتی می گوید : «نشریه توفیق بی تردید یکی از مهم ترین مطبوعات تاریخ ایران است. در بین مردم بسیار طرفدار داشت و به شخصه بارها دیده بودم فردی مطالب آن را در گذر و کوچه می خواند و هفت، هشت نفر دیگر به آن گوش می دادند. هفته نامه بسیار پرفروش بود و بسیاری از افراد صاحب نام می خواستند در آن یاد و نشانی داشته باشند».

خرید و فروش مجله طنز قدیمی - گواهی خفه خون

قاضی زاده یکی دیگر از دلایل موفقیت توفیق را چنین شرح می داد: «درست انگشت بر نقاط مهم و دل مشغولی های مردم می گذاشت. خرید و فروش مجله طنز قدیمی - بسیاری از دولت ها با وعده های مختلف بر سر کار می آمدند و در انجام خواسته های مردم ناتوان بودند و به همین دلیل مردم می توانستند دغدغه ها و خواسته های خود را در آن پیدا کنند».

خرید و فروش مجله طنز قدیمی - در اعظم عصائی توفیق

از نظر قاضی زاده یکی از شماره های به یادماندنی آن تصویری است که از [اسدالله علم] نخست وزیر آن سال ها ترسیم کرده است. خرید و فروش مجله طنز قدیمی  - این شماره در ایام محرم منتشر شده در حالی که [اسدالله علم] در بین عزاداران قرار داشت و مداح وعده های او را نظیر آب و برق و نان ارزان با نوحه عمه به فدایت تلفیق کرده بود.از نظر قاضی زاده هرکسی که می خواهد در عرصه طنز فعالیت کند، باید حداقل یک دوره این نشریه را بخواند و مطالعه کند.»

خرید و فروش مجلات قدیمی قبل از انقلاب  - دلایل آخرین توقیف توفیق!

درباره دلایل آخرین توقیف توفیق کمتر کسی اطلاع دقیقی دارد. اما علی اکبر قاضی زاده و محمد حیدری این را بهانه ای می دانندکه امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت در سال ۵۳ مطرح کرد تا بتواند تر و خشک را بسوزاند. خرید و فروش مجلات قدیمی قبل از انقلاب  - طبق نظر این دو استاد مطبوعات «توقیف توفیق با عنوان این که نشریات کم تیراژ نیازی به انتشار ندارد صورت گرفت و با این بهانه جلوی چاپ توفیق گرفته شد».

هویدا و گل ارکیده اش از سوژه های همیشگی این نشریه بود. حسین توفیق در گفت وگویی با بنیاد دائرةالمعارف اسلامی، تهران، در ۲۱ آبان ۱۳۸۱ عنوان کرد: «ولی درحقیقت علت اصلی تعطیلی توفیق، همسونبودن شیوه آن با سیاست های حکومتی و انتقادهای روزافزون از دستگاه حاکم بود».

خرید و فروش مجلات قدیمی قبل از انقلاب  - آمیرزا توفیق

خواهرش فریده توفیق که تنها چند ساعت قبل از حسین توفیق درگذشت، نیز در سال ۸۳ با عنوان روزنامه توفیق و کاکاتوفیق، چنین گفته است: «پس از گذشت چند ماه از توقیف توفیق، برادران توفیق شماره هایی از آن را مخفیانه چاپ کردند؛ ولی به رغم ارسال نسخه هایی از آن به مراجع قانونی و کتابخانه های رسمی، در مهر ۱۳۵۱، با استناد به تبصره دو، ماده پنج «قانون مطبوعات» که تصریح می کرد اگر روزنامه ای تا یک سال منتشر نشود امتیازش لغو می شود، امتیاز توفیق لغو شد و چاپخانه آن نیز برخلاف قانون لاک و مهر گردید.»

خرید و فروش مجلات قدیمی قبل از انقلاب  - قتل و خون ریزی در ایران

این نشریه دوره های مختلفی را پشت سر گذاشته است. خرید و فروش مجلات قدیمی قبل از انقلاب  - در ۲۸ مرداد ۳۲ دفتر روزنامه و منزل مدیر توفیق را پنج بار در یک روز آتش می زنند و غارت می کنند.این نشریه از دولت ملی دکتر مصدق حمایت کرد. بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ روزنامه توقیف شد و محمدعلی توفیق هم همراه عده ای از روزنامه نگاران چند ماهی را در قلعه فلک الافلاک گذراند.(5)

پی نوشت ها

  1. مجله توفیق؛ فکاهه ای برای تمام فصول ؛ مهم ترین مجله فکاهه تاریخ روزنامه نگاری ایران، روزنامه ایران، 10 اردیبهشت 1397
  2. به مناسبت تجلیل از حسن توفیق از بنیانگذاران مجله فکاهی «توفیق؛ »«توفیق» مجله ای نقاد، خلاق و تاثیر گذار ، روزنامه ایران، 25 مرداد 1397
  3. بازتاب تحولات سیاسی عصر پهلوی در طنز سیاسی مجله توفیق، ره آورد سیاسی، شماره پیاپی 49 ، بهار و تابستان 1396
  4. مکتب توفیق و کاریکاتور ایرانی، روزنامه اعتماد، 25 مرداد 1397
  5. چرا «توفیق» توقیف می شد، شرق، 14 فروردین 1396