کد خبر: 38257 0

نخست وزیر عراق امروز با بیان اینکه مشکلات کشورش با کویت که از دوره رژیم سابق و جنگ صدام با این کشور بود، به پایان رسیده است، به تشریح چگونگی روابط بغداد با آنکارا پرداخت.

به گزارش پارس ، به نقل ازمهر، نوری المالکی نخست وزیر عراق در گفتگو با روزنامه الصباح چاپ عراق ابراز خوشبینی کرد که مشکلات بغداد با کویت حل و فصل شود. وی خاطرنشان کرد سیاست کلی دولت عراق مبتنی بر پایان بخشیدن به مشکلات با کشورهای جهان به ویژه کشورهای همسایه است.

مالکی در ادامه گفت: مشکلات به جا مانده از رژیم سابق عراق و جنگ با کویت در سال ۱۹۹۰ به پایان خود رسیده است و ما مشکلات دیگر میان دو کشور را نیز از بین خواهیم برد.

نخست وزیر عراق افزود: ما تلاش می کنیم روابطمان با دیگر کشورها بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر و اصل حسن همجواری باشد.

مالکی اظهار داشت: ما با کویت دارای منافع مشترک درباره برخی مسائل حساس در منطقه هستیم. وی درباره مرزهای دریایی با کویت گفت: این موضوع گام به گام نهایی خواهد شد. مسئله گذرگاه دریایی قطعی شده است و تنها مسائل جزئی باقی مانده است که مانعی بر سر راه توسعه روابط محسوب نمی شود.

گفتنی است عراق و کویت اواخر ماه گذشته میلادی در یک توافقنامه تاریخی مسئله ترسیم مرزهای زمینی میان دو کشور را حل و فصل کردند.

نخست وزیر عراق در بخش دیگر سخنان خود درباره روابط بغداد و آنکارا گفت: ما خواهان روابط هستیم، اما این رابطه باید مبتنی بر اصل عدم دخالت در امور داخلی عراق باشد.

وی بر ضرورت احترام متقابل، حسن همجواری و منافع مشترک میان عراق و ترکیه تاکید کرد به ویژه اینکه زمینه های بسیاری برای سرمایه گذاری شرکت های ترکیه در عراق و همکاری در زمینه های مختلف وجود دارد.

نوری المالکی افزود: مهم این است ما در حال حاضر راه طولانی را در راستای بهبود روابط با تمامی کشورها طی کردیم و این راه را به پایان خواهیم رساند.

ترکیه جنگ دولت سرمایه گذاری عراق کشورهای جهان کویت مشکلات نوری المالکی دخالت

ارسال نظر

آخرین اخبار
پربحث ترین ها
پربحث ترین
سایر رسانه ها