• لینک کوتاه
 • کد خبر: 77766

  بررسی بازار مسکن نشانگر رکود در این بخش است اما همراه با رکود، بازار مسکن از تب و تاب چند ماه اخیر افتاده و قیمت‌ها در محله‌های مختلف تهران متری ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است که البته به اعتقاد مشاوران املاک و دست‌اندرکاران قیمت‌ها هنوز جای شکسته شدن را دارند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، روزهاست که رکود در بازار مسکن حرف اول را می زند چون خریداران و فروشندگان منتظر انتخاب وزرای دولت یازدهم و برنامه ها و تدابیر وزیر راه و شهرسازی برای ساخت و ساز و کنترل بازار بودند که البته سکاندار بخش مسکن در اولین سخنرانی خود اعلام کرد فعلا برنامه ای برای کنترل بازار ندارد و همه چیز را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد.

  طبق اعلام مرکز آماراز نیمه دوم سال گذشته قیمت زمین در کشور به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ با افزایش ۵۰ درصدی مواجه شده و مقایسه فصلی نوسانات قیمت مسکن بیانگر افزایش ۸۰ درصدی قیمت زمین نسبت به سال ماقبلش است البته طی یکی - دو ماهه اخیر تب و تاب قیمت ها کمی فروکش کرده و به گفته رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک هفت درصد از حباب ۲۰ درصدی قیمت ها کاسته شده است.

  از سوی دیگر از ابتدای امسال به دلیل جو سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری رکود بر بازار مسکن حاکم شد که این روند همچنان هم ادامه دارد و مشاوران املاک و بنگاه داران از کاهش خرید و فروش ها گلایه دارند اما کارشناسان و صاحب نظران بخش مسکن بهبود بازار و ثبات قیمت ها در ماههای آینده را پیش بینی می کنند.

   

  سیری در حال و هوای این روزهای بازار مسکن

  کاهش معاملات مسکن در تیر ماه

  آمار چهار ماهه ابتدایی معاملات مسکن نیز بیانگر کاهش معاملات تیرماه نسبت به ماه های گذشته اش است که رکود مسکن را تائید می کند که برخی مشاورزان املاک می گویند بلاتکلیفی قیمت هر متر واحد مسکونی دلیل کاهش خرید و فروش ها شده و برخی دیگر معتقدند فروشندگان به طمع افزایش قیمت ها دست از فروش کشیده اند.

  این درحالیست که بسیاری از کارشناسان معتقدند که بازار مسکن دیگر ظرفیت افزایش قیمت را ندارد و پس از شکست قیمتی سال گذشته افزایش دوباره قیمت بعید به نظر می رسد.

   

  سیری در حال و هوای این روزهای مسکن

  جمع زیادی از کارشناسان و مسئولان، انتخابات ریاست جمهوری مهمترین عامل بی ثباتی قیمت ها مطرح شد که البته این حباب قیمت پس از برگزاری انتخابات روبه کاهش است و با مشخص شدن سکاندار اجرایی کشور برای چهار سال آینده کمی آرامش و ثبات در بازار اقتصادی حاکم شده است و پیش بینی می شود این آرامش در بازار مسکن هم حاکم و قیمت ها واقعی شود.

  از سوی دیگر با توجه به وعده های تحویل مسکن ویژه و مهر تا پایان سال جاری قاعدتا باید بخشی تقاضای بازار تامین و التهاب بازار مسکن کنترل شود.

  سیری در حال و هوای این روزهای بازار مسکن

  در این میان نگاهی به قیمت های آپارتمان در نقاط مختلف تهران و مقایسه آن با زمستان سال گذشته خالی از لطف نیست.

  پس از ترکیدن حباب قیمت مسکن، قیمت خانه در برخی نقاط به نقطه اوج خود رسید اما حال کمی آرامش در بازار حاکم شده و با اندکی کاهش قیمت در هر متر خانه مواجه هستیم.

  کاهش ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی در هر متر خانه

  در این بررسی که در برخی محله های تهران صورت گرفته کاهش ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی در هر متر مربع از نیمه دوم سال گذشته تاکنون مشاهده می شود.

  سیری در حال و هوای این روزهای بازار مسکن

  یک واحد مسکونی در مرکز شهر تهران واقع در امیرآباد از متری ۵.۵ میلیون تا شش میلیون تومان بسته به نوع ساخت و دسترسی واحد به خیابان های اصلی به فروش می رود که در مقایسه با فصل زمستان متری ۳۰۰ هزار تومان کاهش دارد.

  هچنین کاهش و ثبات قیمت در منطقه ستارخان و گیشا چشمگیر بوده به گونه ای که یک واحد مسکونی نوساز در ستارخان متری پنج میلیون تومان به فروش می رود که در مقایسه با زمستان و پاییز با کاهش حدود ۳۰۰ هزار تومانی در هر متر همراه است.

  سعادت آباد، مزداران و شهرک غرب نیز با ثبات قیمتی همراه هستند و میانگین قیمتی هر متر خانه در این مناطق به ترتیب هشت، شش و هفت و نیم میلیون تومان است.

  سیری در حال و هوای این روزهای بازار مسکن

  مناطق مرکزی شهر تهران از جمله ولیعصر، مطهری، کریمخان، انقلاب، فاطمی و خیابان های اطراف به دلیل ازدحام جمعیت و وجود طرح ترافیک کمی با کاهش خرید و فروش روبه رو شده اند.

  یک واحد مسکونی در خیابان مطهری از متری ۳.۷ تا ۴.۱ میلیون تومان، خیابان فاطمی حدود پنج میلیون تومان، خیابان زرتشت متری ۴.۳ میلیون تومان، خیابان جمهوری متری ۳.۲ میلیون تومان، حوالی میدان امام حسین متری ۲.۸ میلیون تومان، حوالی نواب حدودا متری ۲.۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

  همچنین قیمت هر متر واحد مسکونی در یافت آباد تهران از متری دو میلیون تومان و میدان خراسان نیز از متری ۲.۵ میلیون تومان، خیابان جیحون متری ۳.۱ میلیون تومان و شهرک اندیشه نیز از متری ۱.۸میلیون تا ۲.۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود البته کاهش قیمت در واحدهای نوساز چندان نبوده و تنها مربوط به واحدهای مسکونی بالای ۱۲ سال ساخت است.

  حوالی قیطریه، فرمانیه، نیاوران، کامرانیه که با تعدد ساخت و ساز همراه هستند قیمت ها با چشم و هم چشمی و نوسانات بیشتری همراه است که به گفته مشاوران املاک منطقه کاهش قیمت چشمگیری در این منطقه نبوده اما افزایش قیمت هم ندارند.

  در بررسی قیمت های واحدهای مسکونی در میرداماد تا میدان قدس شاهد نوسانات قیمتی زیادی هستیم؛ به گونه ای که قیمت هر واحد مسکونی نوساز در خیابان میرداماد بسته به نوع، سال ساخت و دسترسی به خیابان اصلی حدودا متری ۶.۸ تا ۷.۲ میلیون تومان است.

  خیابان دروس از متری ۷.۵ میلیون تومان، پاسداران از متری حدود هفت میلیون تومان، خیابان دولت از متری حدود پنج میلیون تومان، نیاوران از متری حدود هشت میلیون تومان، قیطریه متری هفت میلیون تومان، الهیه از متری هشت میلیون تومان، زعفرانیه از متری ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان و خیابان فرشته از متری ۷.۵ تا ۹.۵ میلیون تومان خرید و فروش می شوند.

  در شرق تهران نیز هر متر واحد مسکونی در خیابان تهرانپارس از متری ۴.۳ تا ۵.۵، خیابان پیروزی از متری سه میلیون تومان، خیابان نامجو از متری حدودا چهار میلیون تومان و خیابان جشنواره از متری ۳.۱ میلیون تومان معامله می شود.

  در گفت وگو با برخی بنگاه داران این منطقه گفته می شود کاهش قیمت چندانی نسبت به سال گذشته وجود ندارد و تنها حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در هر متر آن هم زمان معامله در بنگاه را شاهد هستیم.

  بر اساس این گزارش، اکثر مشاوران املاک مناطق مختلف تهران بر این باورند که از حباب قیمت مسکن کمی کاسته شده و بازار از تب و تاب چند ماه اخیر افتاده است اما قیمت ها هنوز جای شکسته شدن را دارند.

  امام حسین انتخابات انتخابات ریاست جمهوری بخش خصوصی ترافیک خرید و فروش زمستان ساخت و ساز مسکن وزیر راه و شهرسازی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها