• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35596

  شرکت کشتیرانی ایران و هند، پس از ۳۸ سال فعالیت مشترک، هفته گذشته منحل شد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس به نقل از لایو مینت، همکاری مشترک بزرگ ترین شرکت کشتیرانی هند و خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در قالب شرکت کشتیرانی ایران و هند، هفته گذشته متوقف شد.

  با انحلال این شرکت، مالکیت ۶ کشتی از ۷ کشتی متعلق به شرکت کشتیرانی ایران و هند به شرکت کشتیرانی هند داده شد. تمامی ۶ کشتی به مالکیت این شرکت درآمده است و در این کشور به ثبت خواهند رسید و با پرچم هند فعالیت خواهند کرد.

  به نوشته این گزارش، شرکت کشتیرانی ایران و هند، در پی پیشنهاد دولت ایران و به علت مشکل شدن فعالیت آن در اثر تحریم ها منحل شده است.

  یک مقام ارشد صنعت کشتیرانی هند مدعی شد: ایران بسیار به اتمام این همکاری تمایل داشت و در جولای گذشته در این راستا اقدام کرده بود.

  وی افزود: سهام ایران در این شرکت ۵۱ درصد و سهام هند ۴۹ درصد بود. ارزش خالص شرکت کشتیرانی ایران و هند در زمان انحلال، ۷۵ میلیون دلار و میزان بدهی های آن ۸۰ میلیون دلار بود.

  به نوشته این گزارش، از زمانی که هیچ بانکی برای همکاری با شرکت کشتیرانی ایران و هند برای تسویه بدهی های آن تمایل نشان نداد، تصمیم گرفته شد، شرکت کشتیرانی هند مسوولیت بازپرداخت بدهی ها را برعهده بگیرد و در عوض، مالکیت ۶ کشتی این شرکت به دهلی نو داده شود.

  شرکت کشتیرانی ایران و هند در مارس ۱۹۷۵ در ایران و بر اساس توافق های دوجانبه میان تهران و دهلی نو تاسیس شد. شرکت کشتیرانی هند در آن زمان ۴۹۰ هزار دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد و ۴۹ درصد سهام این شرکت به هند تعلق گرفت.

  سخنگوی شرکت کشتیرانی هند گفت: ما مبلغی را که در این شرکت سرمایه گذاری کردیم، بسیار پیش از این به دست آورده ایم. این شرکت هر سال سود سهام را پرداخت می کرد.

  وی افزود: در زمان انحلال، از ۷ کشتی متعلق به شرکت کشتیرانی ایران و هند، ۳ کشتی به علت نبود سفارش بیکار بودند و دیگر کشتی ها در آب های ایران در حال فعالیت بودند.

  ایران جمهوری اسلامی ایران دلار دولت سرمایه گذاری سود سهام سهام صنعت کشتی شرکت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها