کد خبر: 35149 0

مدیر گروه رشته فلسفه هنر دانشگاه هنر گفت: مرتضی آوینی با طرح پرسش‌های تأثیر‌گذار موجب شد تحولی در حوزه مباحث نظری سینما ایجاد شود و طرح چنیین مباحثی، تعالی بحث‌ها پیرامون سینمای دینی و اسلامی را رقم زد.

به گزارش پارس ، اسماعیل بنی اردلان مدیر گروه رشته فلسفه هنر دانشگاه هنر در گفت وگو با فارس، به مناسبت ۲۰ فروردین سالروز شهادت شهید آوینی و روز انقلاب اسلامی، درباره هنر متعهد اظهار داشت: شهید آوینی کاری در مستند « روایت فتح» کردند که بسیار تأثیرگذار بود و تقلیدی و الهام گرفته از جای دیگری نبود.

وی افزود: یکی از ویژگی های این مستند، نوع روایت کردن، تصویرپردازی و نوع دید هنری است که می توان آن را متأثر از هویت ایرانی، انقلابی و اسلامی دانست.

بنی اردلان گفت: سازندگان روایت فتح، صداقت، درستی، تعهد و یک نوع فهم از انقلاب اسلامی داشتند که کار بسیار قوی و تأثیرگذاری ارائه کردند. روایت فتح خودش را از مستنداتی که در حوزه جنگ کار می شد متمایز کرد.

وی ادامه داد: آن چیزی که در ایران کار می شد معمولاً تقلیدی بود اما روایت فتح یادگار خوبی از جنگ برای ما به جا گذاشت.

استاد فلسفه هنر دانشگاه تهران گفت: شهید آوینی در حوزه های گوناگون مقالات و پرسش های بسیار تاثیر از خود به یادگار گذاشت و طرح مسائلی کردند که پرسش هایی مهم بود.

وی گفت: آوینی هنرمند متمایزی است برای اینکه هویت انقلاب، هویت متمایزی است. آوینی قصد داشت تمایز را فهم کند و طرح این سؤال ها و پرسش ها باعث می شد که دیگران و جوانان به این پرسش ها جواب دهند.

نویسنده کتاب « جامعه شناسی هنر» ادامه داد: خود این پرسش ها موجب شد تحولی در حوزه مباحث نظری سینما ایجاد شود و طرح چنین مباحثی موجب تعالی، بحث ها پیرامون سینمای دینی و اسلامی به جا گذاشت.

بنی اردلان ادامه داد: نباید برای طرح چنین پرسش هایی به جواب ها توجه کرد؛ جواب های چنیین مسائل مهمی نیستند و طرح مسائل مهم است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پرسش های شهید آوینی حول محور انقلاب، هویت اسلامی و انقلابی است و سعی داشت با طرح چنیین پرسش های به شکل گیری چگونگی سینمای انقلابی کمک کند تا سینمای ایران خود را از هویت غربی دور کند. طرح این مباحث اهمیت دارد و سؤال درست، نصف جواب است.

انقلاب انقلاب اسلامی ایران جامعه شناسی جنگ دانشگاه تهران سینمای ایران سینمای دینی فلسفه پرسش

ارسال نظر

آخرین اخبار
پربحث ترین ها
پربحث ترین
سایر رسانه ها